https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-menzach-vut-uz-nebudou-jednorazove-plastove-kelimky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V menzách VUT už nebudou jednorázové plastové kelímky

28.11.2018 00:18 | BRNO (ČTK)
Menzy Vysokého učení technického v Brně (VUT) přestanou používat běžné plastové kelímky. / Ilustrační foto
Menzy Vysokého učení technického v Brně (VUT) přestanou používat běžné plastové kelímky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Menzy Vysokého učení technického v Brně (VUT) přestanou používat běžné plastové kelímky, nyní jich studenti a další strávníci spotřebují téměř 500.000 ročně. Od nového roku menzy přejdou na kelímky z ekologického plastu, v budoucnu chtějí nakoupit papírové. Škola plánuje také další ekologická opatření, nakoupí například automaty na vodu, ze kterých si studenti mohou plnit vlastní lahve.
 

"V současnosti spotřebováváme poslední kusy klasických plastových kelímků. Od začátku příštího roku už se budou studenti setkávat jen s ekologickým plastem. Jednáme už ale i s výrobci papírových kelímků. Jakmile vyřeší otázku cejchování míry s Českou obchodní inspekcí, rádi bychom v budoucnu přešli na papírové kelímky," uvedla ředitelka Kolejí a menz VUT Dagmar Vlčková.

Automaty na vodu by se mohly objevit například ve stravovacím provozu v areálu Pod Palackého vrchem, dále na fakultách informačních technologií a strojního inženýrství, stejně jako na fakultě chemie. Už nyní je automat na stavební fakultě. Za půl roku provozu podle tiskové zprávy VUT pomohl ušetřit 38.570 PET lahví, což znamená zhruba jednu tunu plastu.

Na VUT by chtěli také omezit celkovou spotřebu vody na kolejích a v menzách. Navíc univerzita pomalu končí s igelitovými taškami. Podle nové smlouvy o propagačních předmětech bude VUT odebírat už jen ekologické papírové tašky.

Menzy Masarykovy univerzity už jednorázové plastové kelímky nepoužívají, uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová. Balenou vodu z dávkovacích zařízení pijí studenti z recyklovatelných papírových kelímků.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

28.11.2018 12:25
Vzhledem k tomu, že v těch menzách je zajištěn prakticky stoprocentní odběr použitých kelímků, je to nádherná ukázka nesmyslnosti zákazu jednorázových plastů.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist