https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-milovicke-rezervaci-velkych-kopytniku-zije-jiz-32-zubru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V milovické rezervaci velkých kopytníků žije již 32 zubrů

14.6.2021 17:27 | MILOVICE (ČTK)
Dnes odpoledne nalezli ochranáři poslední dvě narozená mláďata.
Dnes odpoledne nalezli ochranáři poslední dvě narozená mláďata.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku žije již 32 zubrů. Dnes odpoledne nalezli ochranáři poslední dvě narozená mláďata, informovala ČTK ochranářská společnost Česká krajina. Podobných stád je na světě jen několik.
 

"Zubr evropský patří mezi živočišné druhy, které člověk téměř vyhubil. Největšího suchozemského savce Evropy se podařilo zachránit jen s vynaložením maximálního úsilí ochranářských organizací, zoologických zahrad a vědců," uvedl ředitel ochranářské organizace Česká krajina Dalibor Dostál.

Několik přírůstků již v minulém roce rezervace poskytla do dalších chovů. Mláďata odchovaná u Milovic se stala součástí stád v Nizozemí i České republice. Na sklonku roku 2015 přijelo do bývalého vojenského prostoru Milovice osm zubrů. Sedm samic a krátce po nich jeden býk pocházejí z několika polských rezervací. V roce 2017 k nim přibyla skupina pěti samic z Bělověžského pralesa. Stádo pak doplnila i zvířata z Národního parku Zuid Kennemerland v Nizozemí nebo ze Zoo Tábor.

Podle posledního vydání plemenné knihy zubra evropského z roku 2019 žije na světě jen deset stád těchto kopytníků čítajících více než 30 jedinců, která nejsou přímo ve volné přírodě. Většinou jde o polodivoká stáda obývající rozsáhlé pastevní rezervace jako v Milovicích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

14.6.2021 18:02
Jsem ráda, že se zubrům v Milovicích dobře daří. Snad se do Milovic nedostanou invazní sikové přemnožení v západních Čechách a nepřenesou na naše zubry nebezpečné asijské parazity, kterými je tento u nás nežádoucí jelení druh promořen.
Odpovědět

Jirka Černý

18.6.2021 07:23 Reaguje na Majka Kletečková
Už jsem tam njaký čas nebyl ale naposledy to bylo dost poctivě oplocené a poměrně dobře vymyšlený vjezd kdy jedete přes rošt z trubek který je pro kopytníky asi nepřekonatelný.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

15.6.2021 15:30
Skvělé, to vypadá, že brzy budou k mání zubří stejky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist