https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nekolika-mestech-po-zvyseni-dph-zdrazilo-jizdne-jinde-ho-budou-dotovat-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V několika městech po zvýšení DPH zdražilo jízdné, jinde ho budou dotovat města

22.1.2024 21:59 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některé dopravní podniky od 1. ledna zdražily jízdné v městské hromadné dopravě (MHD), například v Liberci, Ostravě nebo Plzni, jiné podniky ho nezdraží, ale města budou MHD více dotovat. Důvodem je to, že podnikům klesly příjmy z prodeje jízdenek po zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a současně jim stouply provozní náklady kvůli zvýšení regulované ceny distribuce elektřiny. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR a vyjádření mluvčí sdružení Lindy Hailichové pro ČTK.
 

"Dopravním podnikům klesl výnos z jízdného o dvě procenta tím, že došlo ke změně sazby DPH z deseti na 12 procent. Dalším důvodem je výrazné navýšení regulované ceny distribuce elektrické energie," odůvodnilo změny jízdného v MHD sdružení.

Podle předsedy sdružení Tomáše Pelikána zdražení elektřiny dopravním podnikům navyšuje náklady a komplikuje elektrifikaci vozových parků. "Všichni se snažíme ekologizovat náš vozový park, jsou na nás kladeny povinné kvóty na nákup bezemisních, tedy elektrických vozidel MHD, a na druhou stranu se nám takovými zásahy neustále prodražuje jejich provoz. Nevidíme v tom žádnou logiku," uvedl Pelikán.

K navýšení ceny jízdného se rozhodly dopravní podniky v Hradci Králové, Liberci, Jablonci nad Nisou, Opavě, Ostravě a Plzni.

Konkrétně v Hradci Králové zdraží jednorázové papírové jízdenky z 20 na 25 korun, jízdenka u řidiče zůstane na 30 korunách. V Liberci a Jablonci nad Nisou základní papírová i elektronická jízdenka pro dospělého stála 24 korun, nově je elektronická jízdenka za 28 Kč a papírová za 34 Kč. Roční jízdenka v těchto městech zdražila o 340 korun a tříměsíční o 230 korun.

V Opavě zdražily jednotlivé jízdenky o pět korun a časové jízdné o deset procent. V Ostravě stoupla cena krátkodobé nezlevněné přestupní jízdenky z 25 na 30 korun. Plzeňský dopravní podnik navýšil ceny jednotlivých jízdenek o 16 až 20 procent a ceny předplatných jízdenek o zhruba 7,5 procenta. V Pardubicích zdraží jízdné v MHD od 1. dubna.

V Českých Budějovicích jízdenky nezdražily, zvýšila se ale pokuta za jízdu načerno. V případě jejího uhrazení do 14 dnů činí 800 korun místo dosavadních 600 korun. Cestování bez jízdenky se podraží také v Liberci, kde pokuta stoupla z 600 na 1500 korun, a v Plzni. Výše pokuty zaplacené na místě je tam nově 800 Kč místo 500 korun a při uhrazení do 15 kalendářních dnů 1200 Kč místo 1000 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.1.2024 07:09
MHD by mělo být za 1,-Kč( pro jednoduchost počítání cestujících), to by byl přínos pro ekologii a čistotu měst !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist