https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nelegalnim-chovu-na-chomutovsku-nemela-zvirata-pristup-k-vode-ani-krmeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V nelegálním chovu na Chomutovsku neměla zvířata přístup k vodě ani krmení

14.7.2023 17:22 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Státní veterinární správa v Ústeckém kraji řeší případ týrání zvířat v nelegálním chovu v obci Málkov na Chomutovsku. Zvířata neměla přístupu k vodě ani ke krmení, drůbež byla namačkána na velmi malém prostoru bez možnosti výběhu. Krajská veterinární správa podá návrh na odebrání všech zvířat a uloží pokut, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
 

Inspektoři kontrolovali chov na základě podnětu minulý týden. Chovateli byl již z minulosti kvůli předchozím opakovaným pochybením nařízen zákaz chovu zvířat. V době kontroly se v hospodářství nacházelo 100 kohoutů, zhruba 50 kusů ostatní drůbeže, tři kozy a dvě selata vietnamského prasete. Nejhorší podmínky byly podle Vorlíčka v ubikaci pro kozy, kde se vyskytovalo pletivo, dřevo, prkna, nádoby či nevhodné krmení a další předměty.

Všechna zvířata, zejména drůbež, byla namačkána na velmi malém prostoru a neměla k dispozici výběh. Popsané podmínky chovu lze označit za vážné podezření z týraní zvířat, uvedl mluvčí. Krajská veterinární správa v současnosti zpracovává odborný posudek pro obec s rozšířenou působností s návrhem na náhradní péči pro všechna zvířata a uloží pokutu za porušení plemenářského zákona. Ostatní prohřešky ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání bude ve správním řízení řešit obec s rozšířenou působností, tedy město Chomutov.

Inspektoři už dříve řešili několik podnětů na tohoto chovatele a podali návrhy na odebrání zvířat. Šlo o psy, ovce a kozy. Vedle toho veterinární správa uložila pokuty za porušení plemenářského zákona. V roce 2019 v zařízení hořelo, při požáru zahynulo velké množství drůbeže. Chomutov chov danému hospodáři zakázal.

Veterinární správa v Ústeckém kraji prověřovala loni 556 podnětů, které se týkaly podezření na týrání zvířat. Z toho se u 29 procent případů týrání prokázalo. Oproti roku 2018 se zvýšil počet podnětů o 50, ve srovnání s rokem 2017 dokonce téměř o 100 podnětů.

Případ dlouhodobého týrání skotu na Chomutovsku v Krušných horách se v květnu dostal před ústecký krajský soud. Státní zástupce obžaloval jednatele společnosti, ředitele a samotnou firmu Ekochov CMN. Ve stádu uhynuly kvůli velmi špatným podmínkám stovky kusů dobytka. Mužům hrozí až desetileté vězení za chov zvířat v nevhodných podmínkách ve spolupachatelství, společnosti zrušení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

15.7.2023 18:59
aspoň kdyby autor článku tady přidal i nějaké fotky aby si 1 mohl udělat představu o nevhodnosti prostor.to měl někde brojlery nebo co ? a v drůbežích výkrmových koncentrácích nejsou zvířata namačkána na malém prostoru ? článek zcela o ničem !!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist