https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-okrajove-casti-prostejova-bude-vybudovano-biocentrum-se-stromy-a-keri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V okrajové části Prostějova bude vybudováno biocentrum se stromy a keři

13.7.2022 12:01 | PROSTĚJOV (ČTK)
V chystaném biocentru budou vysazeny přirozené druhy stromů, jako jsou lípa srdčitá, lípa velkolistá, javor babyka, javor mléč, habr obecný, jeřáb břek nebo dub zimní.
V chystaném biocentru budou vysazeny přirozené druhy stromů, jako jsou lípa srdčitá, lípa velkolistá, javor babyka, javor mléč, habr obecný, jeřáb břek nebo dub zimní.
Prostějovská radnice chce příští rok na podzim vybudovat v okrajové části města biocentrum. Na ploše 5,5 hektaru za bývalou cihelnou budou vysazeny listnaté stromy a keře, které doplní plochy s trávou. Projekt bude stát zhruba deset milionů korun, přičemž 85 procent nákladů by měla pokrýt dotace, sdělila primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS).
 

V chystaném biocentru budou vysazeny přirozené druhy stromů, jako jsou lípa srdčitá, lípa velkolistá, javor babyka, javor mléč, habr obecný, jeřáb břek nebo dub zimní. "Stromy budou vysazovány ve skupinách jako malé lesnické výpěstky, větší stromy bodově jako solitéry v otevřených lučních trávnících. Keře budou vysazeny takové, aby jejich plody byly zajímavé zejména pro místní živočichy. Budou to například lísky obecné, hlohy nahosemenné, ptačí zoby, trnky obecné, kaliny řešetláky, brsleny evropské, svídy krvavé nebo černé bezy," uvedla Sokolová,

Na biocentrum navážou další dvě etapy, které propojí území od bývalé cihelny až k Žešovskému rybníčku. V následujících letech by tam měly být vysazeny stromy a keře, součástí projektu jsou i tři biokoridory. Radnice chce v této lokalitě také vybudovat systém tůní, které budou zadržovat dešťovou vodu z polí. V prvních 13 letech bude biocentrum obehnáno oplocením proti zvěři, dodala Sokolová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

13.7.2022 16:05
Biologové na podporu biodiverzity vybudují biocentrum se třemi biokoridory a jedním biografem.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist