https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-je-300-nadob-na-sber-jedlych-tuku-a-oleju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě je 300 nádob na sběr jedlých tuků a olejů

23.12.2020 02:15 | OSTRAVA (ČTK)
Statisticky přitom na každého obyvatele České republiky připadá 1,3 litru použitého jedlého oleje za rok. V Ostravě to je až 400 tun tuku, který dosud končil v kanalizaci nebo na skládce.
Statisticky přitom na každého obyvatele České republiky připadá 1,3 litru použitého jedlého oleje za rok. V Ostravě to je až 400 tun tuku, který dosud končil v kanalizaci nebo na skládce.
V Ostravě bylo rozmístěno 300 nádob na sběr jedlých tuků a olejů. Kontejnery mají pomoci snížit množství olejů, které domácnosti vypouštějí do kanalizace nebo vyhazují do směsného odpadu. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
 

"Po Ostravě je nyní umístěno 300 nádob, každá o objemu 240 litrů. Jedna nádoba tak připadne na 1000 občanů. Jak ukazují zkušenosti z jiných měst, s tímto počtem by se mělo ročně zachytit 80 až 90 tun jedlých olejů a tuků, které by jinak skončily v odpadu nebo hůře přímo v kanalizaci, která se jimi zanese a hrozí její poškození," uvedla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).

Město se rozhodlo počet kontejnerů na oleje rozšířit na základě pilotního projektu, který od letošního září testovalo v městských částech Poruba a Třebovice. Nejprve bylo rozmístěno 32 kontejnerů v Porubě a Třebovicích, v říjnu pak dalších 30 právě v Porubě. Za tři měsíce se podařilo svézt 2176 kilogramů olejů a tuků.

"Ukazuje se, že když mají Ostravané možnost chovat se zodpovědně vůči životnímu prostředí, ve většině případů ji plně využijí. Proto jsme se rozhodli pro rozmístění nádob po celém městě," doplnila Šebestová.

Kontejnery na sběrná místa rozmístila a oleje z nich na základě smlouvy s městem sváží ostravská společnost TrafinOil. Svoz olejů a zajištění pořádku kolem sběrných nádob firma zajišťuje zdarma.

Ostravané mají řadu let možnost zdarma odevzdávat použité jedlé oleje a tuky ve sběrných dvorech společnosti OZO. Loni jich tam předali tři tuny.

"Statisticky přitom na každého obyvatele České republiky připadá 1,3 litru použitého jedlého oleje za rok. V Ostravě to je až 400 tun tuku, který dosud končil v kanalizaci nebo na skládce. Zkušenosti z pilotního projektu ukázaly, že když budou mít občané jednodušší možnost, jak nakládat s použitými oleji ekologicky, množství odevzdaného oleje mnohonásobně stoupne," uvedla Vojkovská.

Sesbírané oleje svozová firma dále zpracovává a recykluje na surovinu, která může být použita v průmyslu, například k výrobě biopaliv druhé generace nebo jako přísada do stoprocentně recyklovaného leteckého paliva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.12.2020 06:57
Zákolany mají 3 nádoby na sběr tuků a olejů, každou jednu v každé části obce. Na 571 obyvatel! A už skoro 2 roky! Že bychom to ale posílali do médií, to nás nikdy nenapadlo! Skvělá správa (věcí našich veřejných).
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.12.2020 17:51
" ... stoprocentně recyklovaného leteckého paliva"? Jak pak se letecké palivo recykluje, třebá po přistání v N.Y. a kdopak na to létá, že by ČSA?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.12.2020 18:01 Reaguje na Jiří Daneš
A já přemýšlel odkud ta vůně po smažených řízcích a to z letadla
letícího nad lesem. Teď už to vím, ale jinak nic proto sběru těch
tuků. To už mohlo být dávno, ale problém byl se zpracováním, když
se do toho nikdo nehrnul. My co pamatujeme Ostramo a zpracování
použitých minerálních olejů zpět na nové si pamatujeme i krach
firmy a pozdější "zpracování" spálením v elektrárnách a teplárnách.
Každá recyklace nemusí být efektivní, pokud nebude založena opět
na dotacích. To mi je pak spalování nerecyklovaných tuků milejší, než zase dotovat nákladnou recyklaci pro plnění norem OZE v
ušlechtilých palivech.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist