https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-se-rokuje-o-dopadech-zivotniho-prostredi-na-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě se rokuje o dopadech životního prostředí na zdraví

14.6.2017 05:00 | OSTRAVA (ČTK)
V Evropě kvůli znečištění ročně předčasně zemře až 1,5 milionu lidí. Na 600 odborníků se snaží na ministerské konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ostravě najít návody na to, jak tento fakt zmírnit. / ilustrační foto
V Evropě kvůli znečištění ročně předčasně zemře až 1,5 milionu lidí. Na 600 odborníků se snaží na ministerské konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ostravě najít návody na to, jak tento fakt zmírnit. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Evropě kvůli znečištění ročně předčasně zemře až 1,5 milionu lidí. Na 600 odborníků se od včerejška snaží na ministerské konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ostravě najít návody na to, jak tento fakt zmírnit. Česká republika bude na konferenci prezentovat například projekt takzvaných kotlíkových dotací. Novinářům to včera řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a další účastníci konference, která má definovat priority pro životní prostředí a zdraví v Evropě v následujících letech.
 

"Toto je velice klíčová konference. To, co v tuto chvíli skutečně musíme udělat a prosadit, jsou aktivní kroky, které se týkají ochrany životního prostředí, takže chceme detailně diskutovat o dalších akcích, které budou provedeny," uvedla regionální ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová.

Upozornila na stále vysokou úmrtnost související se znečištěním. "Na toto se musíme soustředit, protože polovina těchto příčin úmrtí pochází ze znečištění, které je způsobeno faktory, které jsou uvnitř budov, a polovina faktory ve vnějším prostředí," řekla Jakabová.

Konference má sedm priorit a zaměří se například i na přístup k čisté vodě. "Je paradoxní, že v dnešní době v Evropě stále máme místa, kde pro obyvatele není přístup k čisté vodě a k sanitačním zařízením. Naší snahou je, aby opravdu na každém místě, v každé instituci, ve všech zemích měl každý přístup k tekoucí pitné vodě a fungujícím toaletám," řekla Jakabová.

Závěrečným výstupem konference má být takzvaná Ostravská deklarace. "Tady by se měla udělat určitá kuchařka přesných věcí, z kterých si jednotlivé státy vyberou, říká se tomu kompendium a tam by si měly národní vlády vybrat ty konkrétní akce," uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Za nejdůležitější považuje tematiku znečištění ovzduší.

Podle Brabce lze právě projekt výměny neekologických kotlů za nové, šetrnější k životnímu prostředí považovat za revoluční. Oblast lokálních topenišť totiž byla dříve v Česku opomíjená. "My jsme se opravdu zaměřili na ekologizaci toho velkého průmyslu a tam se toho povedlo hodně, byť ještě i tam je prostor," míní Brabec. Podle něj by se projektem tzv. kotlíkových dotací mohly inspirovat i další země.

Konference potrvá do 15. června. Její uspořádání bude stát zhruba 20 milionů korun, částečně se na jejím financování bude podílet i město a kraj. V předchozích letech se konference pořádaná od roku 1989 konala pouze jednou v zemi východní a střední Evropy, a to v roce 2004 v Budapešti. Ostrava podle primátora Tomáše Macury (ANO) hostí konferenci globálního významu poprvé.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

14.6.2017 21:29
Chápu snahu pana ministra obhájit si kotlíkové dotace, které ale nic nevyřešili ani nezměnili kvalitu ovzduší, ale naopak menší částečky spalin vnikající hluboko do plic jsou pro lidské zdraví bezpochyby nebezpečnějí a "nevykašlatelné". Navíc jejich výroba i výroba a distribuce paliv do tzv. ekologických kotlů je energeticky náročná a zanechává delko větší uhlíkovou stopu než příprava paliva z vlastního lesa. Problém ovzduší, který ale nechce zřejmě vidět je především doprava, kolony smrdících aut s biopalivy, nesmírná krajinná zátěž z letecké dopravy, ebo nesmyslné zpomalování dopravy ve městech, nízká úroveń městské zeleně..... Když např. shoří sklad plastů, odpadů nebo pneuamtik zpravidla nikdy nikdo nic škodlivého nenaměří, ale bába která pouze v zimě topí dřevem je největší škodič.....
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist