https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-v-51-letech-uhynul-hroch-honza-nejstarsi-obyvatel-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě v 51 letech uhynul hroch Honza, nejstarší obyvatel zoo Video

30.12.2018 00:56 | OSTRAVA (ČTK)
V ostravské zoologické zahradě uhynul minulou středu hroch obojživelný jménem Honza. Bylo mu 51 let a pět měsíců.
V ostravské zoologické zahradě uhynul minulou středu hroch obojživelný jménem Honza. Bylo mu 51 let a pět měsíců.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V ostravské zoologické zahradě uhynul minulou středu hroch obojživelný jménem Honza. Bylo mu 51 let a pět měsíců, v Evropě se dosud vyššího věku dožili jen dva hroší samci. V ostravské zoo žil 50 let, což bylo nejen déle než jakékoli jiné zvíře, ale tak dlouho v zoo nepůsobí ani žádný ze zaměstnanců. Řekl to minulou středu vědecký pracovník ostravské zoo a koordinátor evropského chovu hrochů obojživelných Jan Pluháček.
 

"Jednalo se o zvíře, které k nám přišlo jako roční v roce 1968 ze zoologické zahrady v německém Kolíně nad Rýnem. Má několik nej," řekl Pluháček. Například v roce 1972 se Honza stal prvním hroším otcem v tehdejším Československu.

Hroch Honza.
Hroch Honza.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Honza byl jako samec úspěšný. Až do roku 2013 zplodil 32 mláďat, 20 samců a 12 samic. "V roce 2013, když měl poslední mládě, byl druhým nejstarším (hroším) otcem v Evropě," řekl Pluháček. V evropské hroší populaci v zoologických zahradách stále žijí čtyři Honzovi potomci a řada vnuků.

Honzu zoo musela utratit. Jeho zdravotní stav se totiž v posledních dnech prudce zhoršil. Pluháček řekl, že vůbec nejstarší známý hroší samec uhynul v Clevelandu v USA, když mu bylo 59 let. Nejstarší hroší samice se dožila 61 let v Mnichově.

Chov hrochů má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradici. Začal na podzim 1967, kdy do zoo dorazila hrošice Róza, která v Ostravě žila 42 let a uhynula v říjnu 2009. V roce 2005 se stal hroch obojživelný erbovním zvířetem ostravské zoo. Od roku 2006 zahrada vede Evropskou plemennou knihu hrochů obojživelných.

"V Ostravě zůstává geneticky velmi cenná čtyřletá samice, která byla do naší zoo dovezena v roce 2016 z anglické Zoo Whipsnade. Jelikož naše zoo přímo řídí evropský chov hrochů, vybereme pro ni v průběhu příštího roku nejlepšího vhodného partnera," uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Zájem evropských zoo o chov hrochů ale v posledních letech upadá. Na konci loňského roku žilo v 79 zahradách v Evropě 202 hrochů. Dvě zahrady však loni s jejich chovem skončily - zoo v italské Pistoii po 46 a zoo v německém Stuttgartu po 49 letech. Dalších osm zahrad chce chov hrochů ukončit v příštích letech.

Ve volné přírodě je hroch vinou člověka ohrožený a vyskytuje se již jen na horním toku Nilu. Kolik hrochů v africké přírodě žije, není známo, deset let starý dohad hovořil o 148.000 zvířatech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

31.12.2018 08:23
uhynul...??? já četl že byl utracen a to je snad veliký rozdíl, ne...??? ještě že autor nenapsal že hroch zemřel, jak to často slyším v dokumentech na prima zoom...
Odpovědět

31.12.2018 16:27
Kdo ví, kam ČTK na ty informace chodí...Hroch žije v řekách většiny rozlohy Afriky ( na jih od Sahary ), nikoli jen na Horním Nilu. Počet 184 000 je určitě mnohem nižší než v minulosti, stále však slušný oproti jiným, např. pes hyenovitý cca 5 000. lev cca 23 000. Menší populace hrocha žije i v Kolumbii.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist