https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-vzniklo-umelecke-dilo-z-odpadu-ze-srotiste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě vzniklo umělecké dílo z odpadu ze šrotiště

20.6.2021 18:52 | OSTRAVA (ČTK)
Na zhruba 4,5 metru vysokou plastiku použili více než 15 tun různorodého odpadu z místního šrotiště. Ilustrační foto
Na zhruba 4,5 metru vysokou plastiku použili více než 15 tun různorodého odpadu z místního šrotiště. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Netradiční umělecké dílo dokončili umělečtí kováři Lukáš Dvorský a Marek Břuska v největším tuzemském areálu pro zpracování kovového odpadu a barevných kovů v Ostravě. Na zhruba 4,5 metru vysokou plastiku použili více než 15 tun různorodého odpadu z místního šrotiště, který doplnila zeleň. Socha, kterou umělci zatím pracovně nazývají Babylonská věž, poukazuje na nutnost recyklace.
 

Dílo vzniklo u příležitosti 30. výročí fungování společnosti TSR, která je největším českým zpracovatelem kovového odpadu a barevných kovů. "Socha je složená ze 30 stupínků, každý symbolizuje jeden rok. Vše je poskládáno do kompozice věže, která se trochu nahýbá. Každý druhý stupínek jsme osázeli různými rostlinami. Hodně z nich je popínavých. Představa je taková, že za dva až tři roky bude celá socha obalená do zeleného šatu z rostlin," uvedl Dvorský. Materiál pro sochu umělci vybírali přímo na šrotišti. Součástí uměleckého díla jsou tak například kolejnice, trubky, odřezky z plechů, kovové profily nebo svařené disky z automobilů. "Návrhů jsem naskicoval asi patnáct, ale vítězným se nakonec stal ten první, který jsem zpracoval. Už to tak bývá, že první návrhy jsou nejvýstižnější a nejúspěšnější. Návrh je moje autorské dílo, s kolegou Břuskou jsme pracovali na realizaci a spolu jsme vymýšleli úpravy jednotlivých profilů, které při realizaci vznikaly," doplnil Dvorský.

Dvorský je rovněž autorem umělecké plastiky před budovou polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Památník připomíná oběti předloňské tragické střelby, při níž přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni. "Památník před nemocnicí je taková smutná a vážná věc a bylo třeba k němu přistupovat s respektem k pozůstalým a celé té situaci. Tady máme volný prostor a nic nám nemuselo s ničím korespondovat. Bylo to mnohem volnější a i taková radostnější věc, mohl jsem se více vyřádit," uvedl Dvorský. Nejobtížnější fázi bylo při vzniku díla kotvení jednotlivých profilů k základové desce. Mnoho z nich má totiž váhu okolo 500 kilogramů, a pomoci tak musela technika.

Návrh uměleckého díla vytvářel Dvorský zhruba dva měsíce. Samotná výroba trvala více než čtvrt roku. "Ještě během výroby se samozřejmě dílo mění. Každý profil jsme s kolegou ladili zvlášť," doplnil umělec, který na střední škole studoval kovářství a nyní se tam věnuje i výuce studentů. Na Ostravské univerzitě pak studoval sochařství. Například jeho dílo Životní prostor zdobí piazzettu v centru Ostravy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

20.6.2021 20:41
odpad to sice není, ale dýchá se to.... docela zajímavý výzkum, a to jak si vede Most od Ústí n.L by i v Ostravě mohli zjistit, kde je problém https://public.tableau.com/app/profile/european.environment.agency/viz/City_AQ_Viewer/Dashboard1
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.6.2021 21:06
¨Já nevím, ale mě takové věci moc neberou. Podle mě má socha vypadat jako socha a ne jako odloučené pracoviště sběrného dvora.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.6.2021 22:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
je to trochu kontraverzní....je otázka, jestli se tím má přiblížit užitečnost odpadů nebo jeho dominance....nebo že ve veřejném prostoru vytváříme exhibici mozkové činnosti, aby jsme se stali zajímavějšími...v lese je všechno a kdo staví lesu pomník?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.6.2021 23:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Propagace čisté přírody by se měla dělat určitě jinak než nahromadit šrot a osázet ho popínavými kytkami. Divák by totiž mohl nabýt dojmu, že je v pořádku, když se do přírody vozí odpad, protože časem to stejně zaroste zelení.
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.6.2021 23:24
Vynikající.Skoro až genitální
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2021 11:04
Není uměním se pouze vytentovat do rohu v kulaté místnosti, ale dnes
už cokoliv. Stačí "být" umělcem a mít své "obdivovatele". Já to nejsem
a nebudu, protože mám o umění jinou představu. Pouze mne vytáčí nákup
takových "děl" z veřejných prostředků a "zdobení" veřejných prostranství
těmito "díly". Tyto prostředky by se daly využít smysluplněji.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.6.2021 12:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Spousta takových "děl" se nazývá umění. Jedno z nich je umístěno kousek od Domu kultury města Ostravy. Je to silný železný plech s dírou uprostřed. Jenže to "dílo" není kompletní. Poprvé jsem je viděl na výstavě moderního umění, kde byly vystaveny i ty "Pyskobrýle", které jsou před vchodem kavárny Elektra. Ten plech ale nebyl jediný. Bylo jich více v řadě za sebou a i velikost díry se měnila. Její velikost klesala s pořadím. Jenže u toho kulturáku nejsou ty plechy všechny, ale pouze jeden. Člověka napadá otázka - proč? Bylo na to dílo více zájemců a tak se podělili? Nebo požadouval autor více, než bylo ochotno město Ostrava zaplatit a tak jim autor prodal pouze kousek? A jak je to se jménem. Když bylo dílo kompletní, mohlo se jmenovat "Průstřel". Jak ale nazvat ten jediný plech? "Coitus interruptus"?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist