https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostravske-zoo-se-narodilo-prvni-mlade-vzacne-divoke-lamy-vikuni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ostravské zoo se narodilo první mládě vzácné divoké lamy vikuni

23.3.2024 00:32 | OSTRAVA (ČTK)
Lama vikuňa.
Lama vikuňa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V ostravské zoologické zahradě se narodilo první mládě vikuni, vzácné divoké lamy. Jejich chovu se zahrada začala věnovat před rokem a půl, když nejprve na podzim 2022 získala dvě mladé samice a počátkem loňského roku k nim přibyl i samec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

"Divoké lamy v zoo nahradily jejich domácí příbuzné – alpaky. Nyní se zoo dočkala historicky prvního mláděte tohoto vzácného zástupce jihoamerické fauny. Mládě přišlo na svět v sobotu a samice rodila během dne přímo ve výběhu, takže kolemjdoucí návštěvníci mohli přihlížet příchodu malé vikuni na svět," uvedla mluvčí.

Dodala, že mláďata kopytníků se rodí značně vyspělá a krátce po porodu vstávají, aby se napila a následovala matku. "I malá vikuňa po hodině začala pobíhat po výběhu a také sát mateřské mléko. Že mládě opravdu saje výživnou tekutinu, poznali chovatelé podle mávání ocásku, jímž tuto činnost mláďata doprovázejí," řekla Nováková. Porod u prvorodičky byl bezproblémový.

"U druhé samice se porod zatím neočekává, jelikož teprve před nedávnem pozorovali chovatelé páření. Další mládě by tak mohlo přijít na svět nejdříve za 11 měsíců, což je doba březosti vikuní," uvedla mluvčí.

Vikuňa v přírodě obývá svahy And v Peru, Chile, Bolívii a Argentině ve výšce 3700 až 4800 metrů nad mořem. Životu ve vysokohorských podmínkách je podle Novákové dobře přizpůsobena, protože na spodní straně prstů má mozoly, pomocí nichž se pohybuje na úzkých stezkách a skalních římsách, červené krvinky jsou schopny v řídké horské atmosféře vázat více kyslíku a před chladem je chráněna velmi hustou srstí.

Divoká lama spásá horské byliny, traviny a některé sukulenty. Vikuně žijí v rodinných skupinách tvořených samcem a pěti až deseti samicemi s mláďaty. Kvůli nadměrnému lovu pro srst a maso v minulosti prudce poklesla populace tohoto zvířete, které se zařadilo mezi ohrožené druhy. Do první poloviny 90. let minulého století byla na Červeném seznamu ohrožených druhů řazena v kategorii zranitelný. Díky ochranářským aktivitám a zákazu mezinárodního obchodu se podařilo rapidní úbytek zastavit. Dnes se početnost populace odhaduje na 350.000 dospělých jedinců.

"Díky tomuto pozitivnímu vývoji byla v roce 2021 zařazena na takzvaný Zelený seznam, který prezentuje úspěšné obnovování populací ohrožených druhů pomocí ochranářských opatření a představuje jakousi protiváhu Červeného seznamu," doplnila Nováková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

24.3.2024 19:18
Vikuňa žije divoce, alpaka v zajetí, jinak je to jedno a totéž. Takže pokud to nejsou vikuně z odchytu, jedná se opět o alpaky. ....
.....humbuk o ničem.
Odpovědět
JN

Jan Novák

25.3.2024 08:27 Reaguje na Josef Mozek
Vikuňa je původní, nedomestikovaný předek domestikované alpaky. Ale pro vás, pane Mozek, bude jistě totéž Mops a Vlk Sphynx a Kočka plavá či snad prase Meishan a divočák.
Váš komentář je nevzdělaný humbuk o ničem. ;-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist