https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pacifiku-byla-opet-instalovana-hraz-na-zachytavani-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pacifiku byla opět instalována hráz na zachytávání odpadu Video

25.6.2019 00:33 (ČTK)
V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu.
V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu. Systém, jehož autorem je 24letý Nizozemec Boyan Slat, má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu. Informoval o tom v neděli list The Guardian. Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.
 

Zařízení organizace The Ocean Cleanup ("úklid oceánu") má podobu 600 metrů dlouhé plovoucí hráze, na níž je zespodu upevněná přepážka sahající až do třímetrové hloubky. Systém se má za působení větru, mořských proudů a vln automaticky zformovat do tvaru písmene U.

Bariéra je navržena tak, aby nebránila v pohybu mořským živočichům. Ti ji mohou bezpečně podplavat.

Oceánský sběrač odpadu bude poháněn přírodními silami vždy nějakou dobu brázdit vody Tichého oceánu, dokud senzory nevyšlou zprávu o tom, že se záhyb naplnil odpadem. Přivolaná loď pak nashromážděné plasty odveze na pevninu, kde budou zrecyklovány.

Koncem minulého roku se hráz, bičovaná neustálými nárazy mořských vln a větrem, rozbila a čtyři měsíce byla v opravě. Tento týden tažná loď znovu zařízení dopravila ze San Franciska do Pacifiku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ad

25.6.2019 17:40
Když se porovná množství zrecyklovaného odpadu s množstvím nového odpadu který se mezitím do moře dostane, tak to podle mě nestojí za řeč. Málo muziky za hodně vydané energie a peněz? Byl článek že 90% plastů v oceánu je z 10 řek: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/90-veskerych-plastu-se-do-oceanu-dostane-jen-z-deseti-rek-asie-a-afriky
Kdyby to sbírali tam a recyklovali/pálili přímo na místě, tak to by možná mělo větší smysl..
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist