https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-parku-ve-frydku-mistku-vzniklo-obri-broukoviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V parku ve Frýdku-Místku vzniklo obří broukoviště

5.5.2020 00:18 | FRÝDEK-MÍSTEK (ČTK)
Broukoviště ukazuje přirozený proces rozkladu dřeva, který je součástí koloběhu života stromů, a je také domovem živočichů, hub i rostlin.
Broukoviště ukazuje přirozený proces rozkladu dřeva, který je součástí koloběhu života stromů, a je také domovem živočichů, hub i rostlin.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku nechalo město vybudovat obří broukoviště. Vytvořeno bylo z několika kmenů pokácených odumírajících starých lip a špalků, které jsou zapuštěny do země. Nyní poslouží jako útočiště pro různé druhy hmyzu, hub a rostlin, řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.
 

"Broukoviště je nejen zpestřením parku, ale plní ekologickou i osvětovou funkci. Ukazuje přirozený proces rozkladu dřeva, který je součástí koloběhu života stromů, a je také domovem živočichů, hub i rostlin. Postupně by se mělo stát malou oázou nejen pro brouky, ale i pro různé houby a rostliny a své místo by tam mohly najít i ještěrky, slepýši nebo drobní zpěvní ptáci," uvedl primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Broukoviště se dokončuje. Přibude informační tabule s vyobrazením a popisem brouků, kteří by se v něm mohli nacházet, jako je například krasec lipový, zlatohlávci nebo vzácný páchník hnědý, který vydává zápach staré kůže. "Larvami těchto brouků v trouchových dutinách se živí další nápadný druh brouka, kovařík rezavý. Tlející pařezy jsou zase zajímavé třeba pro nosorožíka kapucínka nebo tesaříka pilunu," doplnila mluvčí.

Broukoviště je součástí parku u řeky Ostravice, kde je také altán a dětské hřiště. Město vyzvalo návštěvníky parku, aby na broukoviště nevstupovali, protože není zabezpečeno. Dětem nemá nahrazovat hřiště.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist