https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-peru-nasli-neznamy-druh-jestera-pojmenovali-jej-po-zpevakovi-iron-maiden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Peru našli neznámý druh ještěra, pojmenovali jej po zpěvákovi Iron Maiden

18.2.2024 01:03 (ČTK)
Foto | BRUNO EMMANUELLE / Unsplash
Neznámý druh leguánovitého ještěra, nalezený v rezervaci v peruánské džungli, byl pojmenován na počest zpěváka britské heavymetalové skupiny Iron Maiden Bruce Dickinsona, uvedla agentura AFP s odvoláním na správu přírodních chráněných území Sernanp.
 

Plaza, jehož vědecký název zní Enyalioides dickinsoni, objevili přírodovědci ve stejné době jako další nový druh ještěra, Enyalioides cyanocephalus, ve vlhkých lesích Cordillera de Colán, což je oblast Amazonie na severovýchodě Peru.

"Druh je pojmenován po Paulovi Bruceovi Dickinsonovi, zpěvákovi legendární heavymetalové skupiny Iron Maiden," uvedll Sernanp, aniž upřesnil, zda vědci stojící za objevem patří k fanouškům metalu.

Pětašedesátiletý Bruce Dickinson je zpěvákem skupiny založené v roce 1975 v Londýně a považované za jednu z nejvýznamnějších představitelů žánru. Kapela Iron Maiden má zástupy fanoušků po celém světě, zejména v Peru, kde již vystupovala, poznamenala AFP.

Enyalioides dickinsoni se vyznačuje oranžovou hlavou, zeleným tělem a krátkýma nohama.

Dva nové druhy plazů byly nedávno objeveny zásluhou skupiny vědců, mezi kterými byli američtí odborníci z Rainforest Partnership, experti Peruánského institutu herpetologie a zoologického muzea Papežské katolické univerzity v Ekvádoru.

Rezervace Cordillera de Colán v departementu Amazonas se rozkládá na ploše 39.215 hektarů a je domovem 470 druhů ptáků a asi 70 druhů savců.

Enyalioides dickinsoni a Enyalioides cyanocephalus kromě toho, že zaujímají své místo v análech vědeckých objevů, jsou také symboly neočekávaných způsobů, jimiž se umění a věda mohou prolínat, čímž podporují lepší porozumění světu přírody i lidskou tvořivost, poznamenal server Latinamericanpost.com. Gesto v podobě "Dickinsonova ještěra" oceňuje zpěváka nejen jako hudebníka, ale i jeho rozmanité nadání jako šermíře, pilota, podnikatele a spisovatele.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

18.2.2024 16:59
Konečně dobrá zpráva mezi strašením o počasí.
No dobrá, po Dickinsonovi pojmenovali ještěrku v Peru, tak doufám, že po Stevu Harrisovi pojmenují mnohem hezčí zviřátko kde jinde než v Brazílii, a že jim ta jména pak vydrží, než si někdo všimne, že Maidni ani trochu nejsou politicky korektní.
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.2.2024 22:01
V brzké době se má zveřejnit objev mongolských zoologu a vědcu z Gobijskoaltajského ajmagu a to exponat ,kterým je bajný olgoj chorchoj.
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.2.2024 22:06
V brzké době se má zveřejnit objev mongolských zoologu a vědcu z Gobijskoaltajského ajmagu a to exponat ,kterým je bajný olgoj chorchoj.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.2.2024 14:12
když tu byl článek o bizardních pojmenováních zvířecích druhů, tak je vidět, že poučení zde nepadlo na úrodnou půdu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist