https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-plzni-skvrnanech-unikly-z-cov-nebezpecne-latky-ctyri-lidi-byli-resuscitovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Plzni unikly nebezpečné chemikálie, dva lidé zemřeli, dva jsou ve vážném stavu Aktualizováno

18.6.2021 19:07 | PLZEŇ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Plzni - Skvrňanech unikly dnes dopoledne nebezpečné látky v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů, dva lidé zemřeli. Únik zasáhl sedm lidí, tři odešli z objektu sami, čtyři museli záchranáři resuscitovat, dva z nich pak v nemocnici zemřeli. Obyvatelé v okolí ohroženi nebyli. Chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích ve firmě SUEZ, její generální ředitel Zdeněk Horsák ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že firma spolupracuje s policií a musí co nejrychleji zjistit, co přesně se na místě odehrálo. Vyjádřil lítost v souvislosti se zasaženými zaměstnanci, firma se snaží co nejrychleji kontaktovat rodiny dvou zemřelých a nabídnout jim pomoc.
 

Plyny unikly uvnitř budovy v areálu firmy. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, přesto jim hasiči preventivně doporučili, aby nevětrali, řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Na místo přijeli hasiči z laboratoře v Třemošné a ze všech tří plzeňských stanic. "Jedná se o únik siřičitanů a sirovodíků ve vysokých koncentracích dovnitř budovy. Žádná nebezpečná látka, která vyvíjí nebezpečný plyn, se nedostala do kanalizace," řekl Poncar. Hasiči také prohledávali objekt, jestli v něm nejsou ještě další lidé. Podle mluvčího také s technology řešili, jak zamezit dalšímu vývinu nebezpečných látek a jak následně nebezpečný odpad likvidovat.

"Do FN Plzeň byly přivezeny čtyři osoby v souvislosti s únikem jedovatých látek. Dva pacienti bohužel zemřeli. Další dva pacienti jsou nyní v intenzivní péči a jejich zdravotní stav je velmi vážný," řekla ČTK Jana Šimůnková z oddělení pro komunikaci s veřejností plzeňské fakultní nemocnice. Záchranáři dostali oznámení o čtyřech lidech v bezvědomí v prostorách firmy v 10:50. Na místě podle mluvčí záchranné služby Márie Svobodové zasahovali tři lékaři a pět sanitek. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let.

Mluvčí firmy SUEZ Kateřina Kodadová dopolední únik nebezpečných látek na bázi síry do jedné z provozních budov v čistírně odpadních vod v Plzni-Skvrňanech potvrdila. "Přímo v budově byli v ten okamžik čtyři naši zaměstnanci. Dva z nich záchranáři resuscitovali a převezli je do plzeňské nemocnice, moc bychom si přáli, aby byli v pořádku. Bohužel musím také potvrdit, že zemřeli dva naši kolegové, kteří v čistírně pracovali," uvedla. Zdůraznila, že nikdo z obyvatel okolních domů kolem čistírny nebyl ohrožen a žádná nebezpečná látka se ani nedostala do kanalizace.

Ředitel společnosti instruoval všechny kolegy, aby maximálně spolupracovali s policisty. "Je naprosto nepřijatelné, aby se taková událost ještě někdy zopakovala, musíme teď co nejrychleji zjistit, co se přesně se na místě odehrálo," uvedl v prohlášení Horsák. Poděkoval zároveň za rychlé nasazení všem záchranářům.

Firma SUEZ Česká republika je podle firemních webových stránek součástí skupiny SUEZ. V Česku působí v odpadovém hospodářství, ve vodárenství a v řešení pro úpravu pitné vody a odpadních vod. Ve využívání odpadů spolupracuje s průmyslovými podniky, městy a obcemi, sektorem služeb, s velkými i malými firmami. Ročně firma využije 145 000 tun odpadu, uvádí na svých stránkách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist