https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-podyji-loni-znovu-pribyli-turiste-nejvice-na-sobesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Podyjí loni znovu přibyli turisté, nejvíce na Šobesu

24.2.2022 10:57 | ZNOJMO (ČTK)
Foto | Pudelek (Marcin Szala) / Wikimedia Commons
Návštěvnost Národního parku Podyjí se loni opět zvedla, i když už ne skokově. Sčítadla zaznamenala více než půl milionu průchodů, v roce 2020 to bylo zhruba půl milionu. Skokově se zvedla z roku 2019 na 2020, a to asi o 100 000. Správa národního parku o tom informovala na svém webu. Vyšší návštěvnost si ale vybírá daň na přírodě, přibylo odpadků i vyšlapaných ploch.
 

Správa parku na různých místech chráněného území instalovala 16 sčítacích zařízení v roce 2010. Tehdy sčítače zaznamenaly přes 300 000 průchodů. V roce 2019 to bylo téměř 400 000. Loni šla nejvíce nahoru návštěvnost vinice Šobes, tam přibylo zhruba 4000 zaznamenaných průchodů na více než 83 000 průchodů. Vinice byla v Podyjí loni opět nejnavštěvovanější. "V těch nejvytíženější okamžicích to znamená třeba fronty u lávky přes Dyji, přeplněná parkoviště v Hnanicích a Havraníkách nebo drobné konflikty mezi pěšími a cyklisty," uvedl náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Druhým nejnavštěvovanějším místem národního parku byla Kraví hora u Znojma - zhruba 64 000 průchodů, třetím šíje Šobesu - 48 000 průchodů. Zájem turistů naopak v posledních letech klesá u Hardeggského mostu, loni šlo o 39 000 průchodů a nedaleké Hardeggské vyhlídky - 28 000 průchodů.

Větší počet návštěvníků s sebou bohužel podle správy přináší i větší počet problémů. U nejvytíženějších tras například přibyly odpadky. Strážci museli zastavovat řidiče, kteří do chráněného území vjížděli auty nebo parkovali na nevhodných místech. Lidé také někdy nerespektovali pravidla pohybu po národním parku. Pěší se častěji vydávali mimo značené cesty do klidového území. Cyklisté zase jezdili mimo značené cyklotrasy, a tak zvyšovali erozi některých cest nebo vytvářeli nebezpečné situace pro chodce.

Národní park Podyjí je s rozlohou 63 kilometrů čtverečních nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro široké možnosti pěší a cyklistické turistiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

24.2.2022 12:10
To je to, co popisuji pod články o NP Křivokládsko a o napadení strážců
v NPŠ. Je propagace cenných území formou jejich vyhlášením za NP to pravé
pro dané území? Neláká právě to označení stále více a více návštěvníků ?
Ona už existuje takzvaná odznáčková, magnetková a nebo známková turistika.
Už lidem nejde ani o tu přírodu, ale pouze o absolvováni návštěvy a pak
si odškrtnou jeden z cílů na mapě. Lidé počítají počty návštěv, výstupů
na vrcholy, chtějí prožít čas v atraktivním prostředí. Někteří místní
z toho profitují, ale jiní jsou zhnuseni a vidí, že to hraničí s devastací. Vzpomínají na dobu "za dráty" a na ten klid bez zástupů turistů a aut.
Rád diskutuji s místníma, ale ne těmi, kteří na tom profitují. Nejsou
nadšení z propagace daného území a mají obavu ze stálého zhoršování
situace. Z polí a luk jsou parkoviště, z domů hospody a z obchodů s
potravinami prodejny suvenýrů. I to je negativum malých chráněných
území s omezenými možnostmi v okolí. U velkých se dá tlak rozložit,
ale u malých se tlak koncentruje na pár stezek a výchozích míst. Já
už tyto oblasti nemíním navštěvovat, protože mám jinou představu o
přírodě a její ochraně.
Odpovědět
Pe

Petr

24.2.2022 18:59
Termín Národní park začíná mít doslovný význam. Celý národ tam chodí jako do parku.
Moc nechápu co na tom ty lidi baví? Zaparkovat na parkovišti, pak jit husím pochodem se stovkami dalších po vyznačené trase, nechat se sečíst, vyfotit se na odpočívadle, a zase se husím pochodem vrátit na parkoviště, do auta a domů.
Dnes se vše jen konzumuje. Konzumujeme zábavu, konzumujeme volný čas, komzumujeme přírodu. Z návštěvy přírody se stal produkt. Vše je předpřipravené, reklama v médiích, parkoviště, trasa, vyhlídka, herní prvky pro děti, občerstvení. Čeká se jen na konzumenty.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist