https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pohorelicich-odhalili-petimetrovou-sochu-kapra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pohořelicích odhalili pětimetrovou sochu kapra

13.12.2020 17:15 | POHOŘELICE (ČTK)
Zhruba v pětitisícových Pohořelicích podle starosty není tradicí vinařství či něco jiného, ale právě rybníkářství.
Zhruba v pětitisícových Pohořelicích podle starosty není tradicí vinařství či něco jiného, ale právě rybníkářství.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zhruba pětimetrovou sochu kapra dnes slavnostně odhalili na novém kruhovém objezdu v Pohořelicích na Brněnsku. Hlava kapra je z kamenného bloku, tělo a ploutve z nerezu. Kruhový objezd začne řidičům sloužit v pondělí, uvedl starosta města Miroslav Novák. Město patří k centrům chovu ryb v Česku.
 

Zhruba v pětitisícových Pohořelicích podle starosty není tradicí vinařství či něco jiného, ale právě rybníkářství. Město se tak ve spolupráci s firmou Rybnikářství Pohořelice domluvilo, že novou okružní křižovatku ulic Znojemská, Vídeňská, Sportovní a Komenského ozdobí právě monument kapra jakožto symbol města.

Plastika má 2,6 metru na výšku, dva metry na šířku a 5,5 metru na délku. Vznikala od jara 2020 v nedalekých Přibicích, autorem je umělecký kovář Pavel Valášek. "Kamenná hlava, kterou tvoří jeden kamenný blok, má asi dvě tuny, zbytek asi tunu. Kapr se vyráběl zhruba čtyři měsíce, je vyrobený z nerezové oceli, šupiny jsou ze stejného kamene jako ta hlava," uvedl Valášek. Doplnil, že kapr je v pozici, že by měl vypadat jako přirozeně plující po dně rybníku nebo jezera. Kamenný násep, na kterém je umístěný, pak tvoří pomyslné dno rybníku.

Socha stála asi 750 000 korun. Podle starosty na monumentu v budoucnu přibudou ještě samostatná písmena dávající slova Pohořelický kapr.

Oválná okružní křižovatka vznikla v místě pro řidiče méně přehledné, nicméně významné dvojkřižovatky. Lokalita je totiž v podstatě křížením cest směrem na Brno, Znojmo a Mikulov. Se stavbou za 37 milionů korun se začalo letos v červenci, pro silniční dopravu už je hotovo, pro pěší bude na jaře 2021.

Pohořelický kapr získal v roce 2007 evropskou ochrannou známku původu. Ředitel společnosti Roman Osička ČTK už dříve řekl, že se chráněné označení původu pozitivně podepsalo na vnímání hlavního produktu firmy. Ještě před vstupem do EU bylo označení Pohořelický kapr registrované u Úřadu pro průmyslové vlastnictví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

13.12.2020 18:03
Pár šutrů z nejbližšího lomu, něco železa z kovošrotu. Mohl by mi někdo říct, co na té soše stálo třičtvrtě mega?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

14.12.2020 09:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Asi řezné a brusné kotoučky do flexy:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.12.2020 10:00 Reaguje na Jakub Graňák
Tohle už trumfne jenom ta Havlova červená lavička za 850 táců, která měla tu přidanou hodnotu (světe div se), že se na ní dalo sedět.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist