https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-polsku-zacala-svetova-konference-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Polsku začala světová konference o klimatu

2.12.2018 21:46 | KATOVICE (ČTK)
Hlavním cílem konference je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na varovné zprávy vědců. Ilustrační snímek.
Hlavním cílem konference je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na varovné zprávy vědců. Ilustrační snímek.
Foto | ZV / / Ekolist.cz
Prvním plenárním zasedáním začala dnes v polských Katovicích 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24). Zasedání se účastní zástupci více než 190 zemí, včetně České republiky. Schůzka potrvá do 14. prosince. Hlavním cílem konference je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na varovné zprávy vědců.
 

"Sešli jsme se tu, aby svět mohl tváří v tvář klimatickým změnám společně jednat... Generální tajemník OSN spoléhá na to, že dokážeme najít řešení. Žádný záložní plán neexistuje," řekl náměstek polského ministra životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci COP24 předsedá.

Výraznou podporou pro COP24 byl summit 20 největších ekonomik světa (G20), který se konal v pátek a v sobotu v Argentině. V závěrečném prohlášení 19 ekonomik potvrdilo podporu pařížské dohodě o klimatu. S dohodou nesouhlasí pouze Spojené státy a americký prezident Donald Trump již oznámil, že od dohody odstoupí. USA jsou přitom druhým největším producentem skleníkových plynů, které jsou podle vědců zodpovědné za globální oteplování, prvním je Čína.

Jednání v Katovicích je považováno za důležitý test ochoty zemí podpořit jejich ušlechtilé, ale vzdálené cíle konkrétními opatřeními, přičemž proti některým z nich se již zvedla vlna protestů. Hlavním bodem programu je tzv. pařížská příručka, která určí, jak budou vlády dokládat výši emisí skleníkových plynů a snahy o jejich snížení. Mělo by se také jednat o zvyšování národních emisních cílů zemí po roce 2020 a finanční podpoře pro chudé země.

Kontroverze vzbuzuje i sám výběr pořadatelské země konference, protože Polsko je zemí, jejíž energetika je výrazně závislá na uhelných elektrárnách, které jsou velkým znečišťovatelem ovzduší. Samotné Katovice jsou jedním z center zdejší těžby uhlí, která zaměstnává přes 80.000 Poláků. V Katovicích se kvůli tomu dnes konal protest ekologických aktivistů, kteří na tento rozpor upozorňovali a vyzvali Polsko, aby těžbu uhlí výrazně omezilo. Další protesty požadující od vlád větší nasazení v boji proti změnám klimatu se o víkendu konaly v Bruselu, Berlíně a Kolíně nad Rýnem.

Tři roky starou pařížskou dohodou se lídři zemí z celého světa zavázali usilovat o udržení globálního oteplování pod rozdílem 1,5 stupně Celsia oproti časům před průmyslovou revolucí. Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů.

Ministři a někteří nejvyšší představitelé zemí se připojí k účastníkům konference až v pondělí. Českou delegaci vede na COP24 ministr životního prostředí Richard Brabec. Zúčastní se také další zástupci ministerstev životního prostředí, financí, zemědělství, průmyslu a zahraničních věcí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

3.12.2018 16:59
A slétli se na to tryskovými dopravními letadly a průměrný účastník tím udělal větší "uhlíkovou stopu" než menší země třetího světa za rok.
Odpovědět
mr

3.12.2018 23:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Jenže i u nás žijí trubky, co jim budou za to tleskat. A mnohdy tu píší i do Ekolistu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist