https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-na-letenske-plani-vznikne-nove-jezirko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze na letenské pláni vznikne nové jezírko

17.7.2022 00:33 | PRAHA (ČTK)
Nové jezírko na pražské letenské pláni vybuduje pro hlavní město firma SMP CZ za 15,6 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Jezírko bude v prostoru u Hanavského pavilonu směrem k pískové ploše a napájeno bude pomocí čerpadla vodou z Vltavy.
 

Plocha nového jezírka bude zhruba půl hektaru. Voda do ní bude čerpána přes jednu ze tří pracovních šachet Rudolfovy štoly z 16. století. Jedním z důvodů vybudování nové plochy je i boj proti suchu. Město postupně opravuje a vylepšuje rybníky a vodní toky a buduje nádrže na zadržení vody.

Součástí nového rybníka bude ostrov, na který bude možné dojít po dřevěném molu. Podle informací Lesů hlavního města Prahy, které se pro magistrát starají mimo jiné i o vodní plochy a budování mají na starosti, by stavba měla být dokončena na podzim letošního roku. Jezírko nebude primárně určeno ke koupání, které tam bude možné jen na vlastní nebezpečí.

Praha podle dřívějších informací magistrátu vlastní 85 rybníků o rozloze 120 hektarů. Dalších 20 rybníků o 30 hektarech vlastní soukromníci. Město dále vlastní 32 retenčních nádrží, sedm suchých poldrů, 28 dešťových nádrží a čtyři velká vodní díla, jako je Hostivařská přehrada nebo Džbán.

Radní Prahy koncem minulého roku schválili soubor pravidel, který má pomoci v boji proti suchu. Město má při svých projektech minimalizovat vybetonované plochy, místo nichž mají vznikat prostranství s propustnými povrchy. Na střechách budov má být vysazována zeleň, která vodu využije, zároveň zlepšuje životní prostředí a město ochlazuje.

Dokument vychází z loni schváleného klimatického plánu, podle kterého má město do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

17.7.2022 09:57
Potěmkiáda za 15,6 milionu korun bez DPH. To by bylo bytů v takové vesničce, že?
Jestli to nekdo v Praze chce bojovat proti suchu, tak by měl minimalizovat vybetonované plochy tím ,
že se v Praze začne stavět do výšky a ne do šířky !!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist