https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-vznikla-pobocka-energeticke-platformy-eu-pro-spolecne-nakupy-surovin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze vznikla pobočka Energetické platformy EU pro společné nákupy surovin

29.6.2022 12:06 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Praze vznikla pobočka Energetické platformy EU, která by měla přispět ke společným nákupům plynu, zkapalněného zemního plynu (LNG) a vodíku. Pobočka sdružuje devět zemí unie včetně ČR a také Ukrajinu a Moldavsko. O vzniku ČTK informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Vojtěch Srnka.
 

Cílem středoevropské pobočky bude podle MPO posílit energetickou bezpečnost zemí a zlepšit jejich pozice při vyjednávání o nákupech energetických surovin. V pobočce je vedle ČR dále Rakousko, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Itálie, Polsko, Slovinsko a Slovensko, dále Ukrajina a Moldavsko. V Praze se konalo zahajovací setkání pobočky.

"Společné nákupy plynu a jeho následné spravedlivé přerozdělování mezi jednotlivými státy EU jsme od počátku ruské agrese prosazovali jako jednu z cest, jak se zbavit závislosti na Rusku," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). "Umožní nám to získat lepší vyjednávací pozici při získávání energetických zdrojů ze třetích zemí."

Skupina chce nyní připravit akční plán, který popíše úzká místa v dodávkách plynu a navrhne jejich řešení. Plán následně pošlou pracovní skupině Evropské komise, která bude dbát na jeho plnění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

29.6.2022 16:07
"Umožní nám to získat lepší vyjednávací pozici při získávání energetických zdrojů ze třetích zemí."říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela ,
tuto větu už jsme slyšeli , je to ohraná písnička a zatím nefunguje ,naopak

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2022 20:34 Reaguje na vaber
Funguje. Společný nákup jde z Izraelských a Egyptských ložisek, podepisovala to von Layenová.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist