https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-se-narodil-orangutan-sumatersky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský

3.5.2024 01:12 | PRAHA (ČTK)
Samice orangutana sumaterského Diri se svým mládětem.
Samice orangutana sumaterského Diri se svým mládětem.
Foto | Oliver Le Que / Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
 

"Malý orangutan se narodil v den, kdy jsou gorilí samičce Mobi čtyři měsíce a kdy uplynuly jen tři týdny od narození dalšího gorilího mláděte. Je neuvěřitelné, že nyní mohu oznámit narození letos již třetího kriticky ohroženého lidoopa v Zoo Praha," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Orangutany chová pražská zoo takřka nepřetržitě od roku 1961. Dosud posledním zde narozeným mládětem byl sameček Pustakawan, zvaný Kawi, kterému budou letos v listopadu čtyři roky. Obývá expozici spolu se svou matkou Mawar. Diri s Pagym a jejich dnes narozené mládě žijí na sousedním ostrově v horním patře pavilonu Indonéská džungle.

"Tam je možné trojici pozorovat už nyní a bude tomu tak i v příštích dnech - novorozené mládě zatím zůstane uvnitř pavilonu," sdělila zoo.

Kriticky ohrožení orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. V korunách stromů tráví většinu života. Typická je pro ně dlouhá splývavá rezavá srst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist