https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-dalsi-gorili-mlade-v-rezervaci-dja
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Další gorilí mládě v Rezervaci Dja!

16.4.2024
Kijivu a novorozené mládě
Kijivu a novorozené mládě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Již předminulý pátek jsem v novinách zveřejnil fotku gorilí samičky Mobi, jak „vyhlíží“ sourozence. Mínil jsem tím mládě, které měla Kijivu porodit každým dnem, ne-li okamžikem.
 
Podle literárních údajů o trvání březosti goril nížinných mohl být nejčasnějším termínem porodu 14. březen. Naopak nejpozději bychom Kijivino mládě mohli očekávat 7. května. Ale Kijivu měla v minulosti již čtyři mláďata, a tak bylo možné vycházet z trvání jejích předchozích březostí. Podle tohoto kritéria se Mobin sourozenec měl narodit již minulý ve čtvrtek 4. dubna. Když jsem tedy dával do tisku snímek Mobi „vyhlížející“ sourozence, připsal jsem k němu, že zatímco se noviny tiskly, možná se mládě již narodilo.

Nu, nestalo se. A marně jsme čekali i v následujících dnech. Dočkali jsme se až v noci ze čtvrtka 11. na pátek 12. dubna.

Kijivu své páté mládě porodila po půl jedné. Chovala se velmi zkušeně a přitiskla si je k prsu, takže již před jednou jsme měli potvrzeno, že mládě pije. To všechno ovšem víme ze záběrů kamer; všemu jsme nechali volný průběh a na vlastní oči se šli na Kijivu s mládětem podívat, až když se v 8.00 zvedla opona zakrývající expozici goril před světlem fytolamp.

V tom okamžiku seděla Kijivu se svým čerstvě narozeným mládětem hned vedle Duni s malou Mobi. Byl to úchvatný pohled! Hned se před ně ale postavil otec obou mláďat Kisumu a pak od sebe již kousek poodešly.

Kijivu, mládě a otec Kisumu.
Kijivu, mládě a otec Kisumu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Pokud si pohled na obě matky s mláďaty znovu promítnu, mohu ho trochu cimrmanovsky popsat tak, že tam byla babička Kijivu vedle své vnučky Duni, která měla v náručí její pravnouče Mobi. Pro novorozené Kijivino mládě je přitom Mobi sourozencem – mají společného otce Kisuma – a současně i praneteří. Uf, snad to mám správně, případně mě opravte. Ale kvůli různým šťouralům jsem to zmínit musel.

Důležité však je, že již druhé letošní mládě v naší Rezervaci Dja je v pořádku, že se o ně Kijivu dobře stará a že v gorilí skupině panuje harmonie. Situaci jsme dokonce vyhodnotili jako natolik dobrou, že jsme pavilon nechali pro návštěvníky otevřený a omezeno bylo jen použití dlouhých teleobjektivů a velkých kamer, které by mohly Kisuma provokovat.

Pohlaví Kijivina mláděte zatím se stoprocentní jistotou neznáme, ale zdá se, že by mohlo jít o samičku. Zato zcela přesně víme, kdo mu vybere jméno. Bude to slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall, která je také 11. května v 11 hodin v Rezervaci Dja slavnostně „pokřtí“.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

17.4.2024 08:18
Gratuluji!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist