https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-se-po-zimnim-spanku-probudil-svist-oznamil-tak-jaro
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo se po zimním spánku probudil svišť, oznámil tak jaro

16.3.2021 16:37 | PRAHA (ČTK)
V prvních dnech po probuzení se svišti podle něj zdržují nad zemí jen málo, ale po několika dnech se začínají slunit a pást.
V prvních dnech po probuzení se svišti podle něj zdržují nad zemí jen málo, ale po několika dnech se začínají slunit a pást.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se po zimním spánku, který trval zhruba pět měsíců, probudil svišť lesní. Jeho probuzení je signálem příchodu jara, nicméně letos si podle chovatelů s tím dal načas, informovali zástupci zoo. Svišti se po zimě probouzejí, až když se zvýší teplota a ustálí na vyšších hodnotách.
 

Před zimním spánkem se svišti na podzim intenzivně vykrmují, v říjnu jsou podle kurátora savců Pavla Brandla obvykle připraveni na zimování a ukládají se k hibernaci. V zimě spí hlubokým spánkem, při kterém se jim zpomalí metabolismus a srdeční tep a klesne tělesná teplota. V průběhu zimy se zvířata neprobouzí a zůstávají ve vyhrabaných norách. "Obvykle se probudí v prvních březnových dnech, výjimečně i na konci února. Letos už to bylo opravdu i na našeho samce dlouhé," uvedl Brandl.

V prvních dnech po probuzení se svišti podle něj zdržují nad zemí jen málo, ale po několika dnech se začínají slunit a pást.

Předpovídání jara s pomocí svišťů má tradici mimo jiné ve Spojených státech. Známý je například meteorologický svišť Phil z pensylvánského Punxsutawney, který 2. února na Hromnice podle tamních tradic oznamuje délku zimy. Letos v tento den podle agentury AP předpověděl dalších šest týdnů zimy. Podle legendy se Phil probouzí právě 2. února, kdy letos po opuštění nory spatřil svůj stín, což prý signalizuje pokračování zimy. Kdyby stín nezahlédl, jaro by přišlo dříve, uvedla agentura.

Svišti z Punxsutawney předpovídají příchod jara od předminulého století, záznamy místní lidé vedou od roku 1887. Za tu dobu ve více než sto případech ohlásili dalších šest týdnů zimního počasí. Phil se nicméně ve své předpovědi obvykle mýlí, připomněl list USA Today.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

IN

Ivan Navrátil

20.4.2021 19:42
Taky bych se už potřeboval probudit ze zimního spánku. Na podzim jsem měl problém s tím vůbec usnout, což jsem porazil díky cbd od https://www.cibdol.cz/cbd-olej a teď mi zase nějak dochází šťáva. :/ Ale ten článek je roztomilý, optimistický. Vlil mi alespoň trochu energie do žil. Díky za něj. :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist