https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-programu-destovka-byly-prijaty-4000-zadosti-za-185-milionu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V programu Dešťovka byly přijaty 4000 žádostí za 185 milionů Kč

1.4.2019 11:19 | PRAHA (ČTK)
Majitelé rodinných domů mohou z programu získat až 105.000 korun. Ilustrační snímek.
Majitelé rodinných domů mohou z programu získat až 105.000 korun. Ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
V dotačním programu Dešťovka, kterým ministerstvo životního prostředí (MŽP) přispívá na lepší hospodaření s vodou, byly dosud přijaty 4000 žádostí za 185 milionů korun. Žádosti o systém na dešťovou vodu určenou pro splachování a současné zalévání zahrady tvoří 70 procent. Pro aktuální výzvu resort vyčlenil 340 milionů korun. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy MŽP.
 

Majitelé rodinných domů mohou z programu získat až 105.000 korun. Městům a obcím nabízí ministerstvo miliardu korun z takzvané velké Dešťovky, díky které mohou obce vybudovat podzemní vsakovací zařízení nebo retenční nádrže.

"Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Program podporuje tři systémy - nádrž na srážkovou vodu na zalévání, nádrž na vodu na zalévání a splachování a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.

Do roku 2020 poskytuje MŽP peníze také obcím a městům. "Peníze mohou obce použít na vybudování zasakovacích pásů, poldrů, výstavbu zelených vegetačních střech nebo jednoduše na přeměnu nepropustných povrchů v propustné," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman, podle kterého pokryjí až 85 procent vynaložených nákladů evropské fondy.

Žádost o dotaci je možné podat elektronicky přes webové stránky a do 30 dnů ji doložit písemně s odborným posudkem na pracovištích SFŽP.

Za posledních zhruba pět let ministerstvo z evropských i národních zdrojů podpořilo více než 6000 projektů za sedm miliard korun na zadržení vody v krajině. Jde o stovky rybníků, tůní, mokřadů či úpravu vodních toků. Pro letošní rok jsou vyčleněny další dvě miliardy, v roce 2020 by měla být částka podobná.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist