https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-reykjaviku-je-novym-lakadlem-pro-turisty-vulkanicka-show
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Reykjavíku je novým lákadlem pro turisty vulkanická show

13.12.2022 03:01 | REYKJAVÍK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V tmavém sále v islandské metropoli Reykjavíku stéká bublající oranžová láva, až se zastaví několik centimetrů od ohromených návštěvníků. Žhavý proud rozjasní místnost jako východ slunce. Tak vypadá Lávová show, která je nejnovější turistickou atrakcí na Islandu, píše agentura AFP.
 

Lávová show využívá více než 600 kilogramů sopečného materiálu, který při své zatím poslední erupci vychrlila v roce 1918 jedna z nejnebezpečnějších islandských sopek Katla.

"(Horniny) zahřejeme na teplotu kolem 1100 stupňů Celsia a pak je v podobě lávy necháme stékat do sálu," uvedl zakladatel show Julius Jonsson. V přilehlé místnosti je vidět vysoká pec upravená pro potřeby představení.

Horko sálající z roztavené horniny přiměje některé diváky v hledišti svléknout si kabáty. Láva nakonec narazí na ledové bloky a se zasyčením se zastaví. "Bylo to nádherné. Už chápu, proč erupce tolik lidí přitahují. V přírodním prostředí by se ale člověk pochopitelně tak blízko nedostal," řekla AFP 28letá australská turistka z Melbourne.

Když pouhých 40 kilometrů od Reykjavíku vychrlila sopka Fagradalsfjall v loňském roce při dvou erupcích přívaly lávy, vydaly se na místo desítky tisíc zvědavých lidí.

Jonsson přišel s nápadem na vytvoření Lávové show, když v roce 2010 sledoval výron lávy předcházející mohutné erupci sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull, jejíž popel ochromil evropskou leteckou dopravu.

Od roku 2018 provozovala Jonssonova společnost Lávovou show v pobřežní obci Vík na jihu Islandu, představení v Reykjavíku byla zahájena minulý měsíc.

Island, známý jako země ohně a ledu, má v současné době 33 vulkanických systémů považovaných za aktivní, což je nejvíc v Evropě. K erupcím zde dochází v průměru každých pět let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist