https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rezervaci-kamenny-vrch-v-brne-uschlo-asi-1000-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rezervaci Kamenný vrch v Brně uschlo asi 1000 stromů

15.4.2019 00:55 | BRNO (ČTK)
Stromy podle ochranářů loni na konci léta nevydržely dlouhodobé sucho, poté je oslabené ještě napadl lýkožrout.
Stromy podle ochranářů loni na konci léta nevydržely dlouhodobé sucho, poté je oslabené ještě napadl lýkožrout.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi 1000 stromů, jde o odolné borovice a také modříny. Je to přes 60 procent ze všech jehličnatých stromů v lokalitě. Největší škody jsou v takzvaném západním cípu směrem na Kohoutovice, kde jsou souvislejší výsadby jehličnanů, úhyn velkých modřínů a smrků ochranáři však zaznamenali i ve střední části rezervace. Řekl to Vilém Jurek z ekologického sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará.
 

Stromy podle ochranářů loni na konci léta nevydržely dlouhodobé sucho, poté je oslabené ještě napadl lýkožrout. "U smrků a modřínů, coby horských dřevin, se úhyn přepokládal. Problematická je však borovice, u které se tak rychlý úhyn nečekal. Původně jsme počítali, že borovice odumřou vlivem houbové choroby sypavky. Rozhodující však byl nápor dlouhotrvajících veder," řekl Jurek.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice, rezervací byl vyhlášen v roce 1978 kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů vykvétá kolem 50.000. Nyní jsou už odkvetlé.

Letecká mapa dotčeného území.
Letecká mapa dotčeného území.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Borovice nerostou na lesním pozemku a nevztahuje se na ně lesní zákon. Jejich přítomnost v rezervaci podle ochranářů nemá smysl. "Jehličnatý les je problematický, protože byl vysázen na stepní lokalitě. V plánu péče o rezervaci jsou tyto porosty navrženy k postupné redukci a převod na přirozenější skladbu dřevin," uvedla už dříve v tiskové zprávě ředitelka Rezekvítku Tereza Žižková.

Uschlé stromy navíc mohou začít padat a někoho zranit. Při vstupu do rezervace tak už jsou nainstalované cedule varujících právě před tímto nebezpečím. Stromy bude třeba odtěžit, začne se po částech letos v létě. Obnova bude podle ochranářů trvat dva až tři roky. S výsadbou nových stromů se ale nepočítá. Ponechány budou zdravé borovice, v lokalitě se navíc nacházejí takzvané nálety javorů a dubů, které chtějí ochranáři zachovat.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Libor Popela
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

15.4.2019 16:28
Je to sice nemilá zpráva, ale klidně ať třeba uhyne i ten zbytek a zbyde holá prašná pláň, ale HLAVNĚ ať se tam přirozeně nerozšíří nějaký nebezpečně agresivní invazní druh, třeba borovice vejmutovka. Škody by byly nedozírné. ...Uff, úplně se mi orosilo čelo zděšením nad tou představou....
Odpovědět

Jan Škrdla

15.4.2019 23:39 Reaguje na Josef Mozek
Kdybyste ten článek pořádně četl, tak byste věděl, že se v dané lokalitě zmlazuje javor a dub.
O vejmutovce tam není ani zmínka.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist