V říčce Olešce na Semilsku je račí mor. Platí tu mimořádná veterinární opatření
"V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní," upozornil Vorlíček. Na opatření upozorňují informační tabule, které v lokalitě rozmístila agentura ochrany přírody a krajiny. Jsou na nich popsána opatření a uvedeny informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj uložit pokutu.
Zdrojem račího moru jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce.
K šíření nákazy přispívá podle Vorlíčka například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory plísně se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami nebo mokré předměty, jako jsou rybářské sítě nebo holínky.
reklama