https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ricce-olesce-na-semilsku-je-raci-mor-plati-mimoradna-veterinarni-opatreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V říčce Olešce na Semilsku je račí mor. Platí tu mimořádná veterinární opatření

12.6.2024 18:32 | SEMILY (ČTK)
rak říční
rak říční
Foto | Markéta Vytisková / Wikimedia Commons
V říčce Olešce na Semilsku se rozšířil račí mor, plísňové onemocnění, které napadá evropské raky a způsobuje jejich úhyn. Krajská veterinární správa v Liberci proto dnes vydala mimořádná veterinární opatření, která by měla šíření tohoto infekčního onemocnění bránit. V platnosti budou půl roku, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V letošním roce jde podle SVS o první výskyt račího moru, loni řešili veterinární správy v Česku tři podobné případy.
 
Nákazu u uhynulých raků prokázalo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Krajská veterinární správa proto ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a městem Semily vymezila ochranné pásmo, které tvoří úsek Olešky od mostu na rozhraní Libštátu a Košťálova až po jez u benzinové čerpací stanice ve Slané u Semil. Opatření zakazují přemísťování ryb a dalších vodních živočichů z ochranného pásma do jiných vod. V odůvodněných případech může veterinární správa vydat výjimku.

"V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní," upozornil Vorlíček. Na opatření upozorňují informační tabule, které v lokalitě rozmístila agentura ochrany přírody a krajiny. Jsou na nich popsána opatření a uvedeny informace o nákaze a o možnostech prevence jejího šíření pro rybáře a veřejnost. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj uložit pokutu.

Zdrojem račího moru jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou na rozdíl od původních evropských raků vůči nákaze odolné. Účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit, neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Plíseň je výhradně račím parazitem, jiné živočichy neohrožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce.

K šíření nákazy přispívá podle Vorlíčka například vypouštění raků do vodních toků z akvárií či vypouštění ryb, které mohly pobývat v kontaminované vodě. Spory plísně se mohou šířit i na rybářském náčiní. K přenosu nemoci stačí i voda infikovaná zoosporami nebo mokré předměty, jako jsou rybářské sítě nebo holínky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist