https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-safari-parku-dvur-kralove-se-po-osmi-letech-narodili-vzacni-levharti-persti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Safari Parku Dvůr Králové se po osmi letech narodili vzácní levharti perští

24.9.2022 00:28 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Zdroj | Safari park Dvůr Králové
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se po osmi letech narodili vzácní levharti perští. Dva samci přišli na svět 22. srpna, jejich matka chovatelům dovolila první kontrolu až po měsíci. Za posledních 12 měsíců se mláďata levhartů perských v jiné zoo na světě nenarodila, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.
 

Matkou dvojčat je tříletá samice Banu, kterou dvorská zoo získala loni v červnu ze zoo v Kolíně nad Rýnem v Německu. Cílem přesunu bylo obnovit chov těchto vzácných šelem ve Dvoře Králové. V safari parku se samice spojila s geneticky cenným sedmiletým samcem, kterého zoo získala v roce 2017 z ruského Soči. Samec Arkhyz je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě.

"Dva mladí samci jsou s ohledem na genetický původ rodičů pro evropský chov velmi cenní," uvedli dvorští chovatelé. Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je velkým problémem pro zachování populace levhartů perských v zajetí. "Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských," uvedl mluvčí zoo. Podle světové databáze ZIMS chová levharty perské ve světě 45 zoo.

Matka Banu rodila poprvé. "Péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením. Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Safari park patří mezi úspěšné chovatele levhartů. Ve Dvoře levharti žijí od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v Československu. "Od té doby vyrostlo ve Dvoře Králové 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad," uvedl mluvčí zoo.

Samice levharta perského mohou vážit ke 45 kilogramům,velcí samci až 80 kilogramů. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky. Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i podmínky české zimy. Světová populace se odhaduje maximálně na 1300 zvířat, nejvíce jich žije v Íránu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

24.9.2022 21:40
Vždy když vidím mláďata divokých zvířat na slámě/hoblinách ve vykachličkované místnosti, tak je mi jich neskutečně líto. Celoživotní vězni. Nikdy nepoznají svobodu, nikdy neucítí vůni lesa, nikdy nebudou mít ranní rosu na srsti...
Jejich narození není žádný úspěch, to je jen smutné, moc smutné.
Odpovědět
PS

Pavlína S

25.9.2022 12:34 Reaguje na Petr
Dobrý den, smutné je, že o práci ZOO toho moc nevíte. Zvířata odchovaná v ZOO jsou často vypouštěna do volné přírody. Zkuste se trochu více zajímat, než napíšete takovou hloupost. Práce ZOO není primárně o tom, aby se na zvířata chodili dívat lidé. To je jen úplný okraj jejich práce.
Odpovědět
Pe

Petr

25.9.2022 17:44 Reaguje na Pavlína S
To, že sem tam nějaké zvíře vrátíme do příroda vůbec nic nemění na tom, co jsem napsal. Svět, ve kterém divoká zvířata vyrůstají ve vykachličkovaném vězení, je pro lidstvo obrovská ostuda, a ne se tím ještě chlubit a považovat to za cosi přínosného a užitečného. To je jen obří lež.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.9.2022 12:09 Reaguje na Petr
A máte u kriticky ohrožených druhů nějaký lepší REÁLNÝ nápad.

Plus pokud bychom tento úhel pohledu skutečně důsledně aplikovali na všechna zvířata, tak například ty ZOO můžeme jednoduše zavřít.
Odpovědět
Pe

Petr

27.9.2022 10:07 Reaguje na Svatá Prostoto
A vám se opravdu zdá fajn a v pořádku zavírat divoká zvířata do vykachličkovaných klecí a chodit je pro zábavu očumovat?
Dejme tomu, že u kriticky ohrožených druhů je jejich umělý odchov způsobem jejich záchrany. Pak ale musí přijít snaha vracet je do jejich přirozeného prostředí - současně s úsilím o případnou obnovu toho prostředí. To pak bude možné nazývat přínosem a pomocí, a takový úspěšný odchov považovat za úspěch. Rozhodně tím ale nejde ospravedlňovat jejich celoživotní uvěznění ve zcela nepřírozených podmínkách a vystavování lidem pro zábavu, nebo pro peníze.
Odpovědět
Pe

Petr

25.9.2022 17:55 Reaguje na Pavlína S
A jen dodatek. V článku je přesně popsáno jaký osud je čeká - celoživotní vykachličkované vězení a očumování lidmi. Tak mě nezkoušejte opít rohlíkem. Spíš to vypadá, že vy naivně veříte vlastním vybájeným představám, které s realitou nemají nic společného.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist