https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-temeline-se-vylihlo-mlade-kriticky-ohrozeneho-sokola-stehovaveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Temelíně se vylíhlo mládě kriticky ohroženého sokola stěhovavého

17.6.2023 00:52 | TEMELÍN (ČTK)
Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh.
Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh.
Foto | Vladimir Kharuk / Wikimeda Commons
V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhlo mládě sokola stěhovavého, dostalo jméno Laura. Sokolí pár jej na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně. Stav mláděte zkontroloval ornitolog, který jej také okroužkoval. Na záchraně sokola stěhovavého spolupracuje ČEZ s ornitology od roku 2011, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V Česku se sleduje asi 120 pravidelně hnízdících párů těchto dravců.
 

"Jde o samičku starou něco přes měsíc. Je v dobrém stavu a má se čile k světu," řekl zoolog Václav Beran, jenž mládě okroužkoval. Hliníkové kroužky nasazuje sokolím mláďatům na obě nohy. První se kontroluje při odchytu a značí, že jde o sokola z Česka. Druhý umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu.

V budce na stometrovém ventilačním komíně elektrárny se mláďata zdrží přibližně měsíc a půl. Pak své rodné hnízdo opustí. "První dva roky bývají sokoli hodně bouřliví, různě se potulují, uletí třeba i stovky kilometrů. Narazit na ně mohou kolegové v podstatě kdekoli v Evropě. Hnízdit začínají kolem třetího roku života," popsal Beran.

Temelínskému páru se mládě vylíhlo druhý rok po sobě. Loni pár přivedl na svět tři samičky – Valerii, Evženii a Alexandru. I tentokrát temelínští sokolče pojmenovali - Laura. Dalších sokolích přírůstků se v Temelíně mohou dočkat za rok. Sokolí páry na jednom místě zůstávají i 15 let, uvedli ornitologové.

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. ČEZ spolupracuje s ornitology na jejich záchraně od roku 2011. "Za víc než deset let vzlétlo z našich provozů 163 mláďat," uvedla ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová. Sokoli hnízdí na deseti místech, jež spadají pod ČEZ. Vedle obou jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech jsou to Tušimice, Ledvice, Trmice, Proboštov, Mělník, Třeboradice u Prahy, Počerady a Dětmarovice.

Čtyři mláďata má od května sokolí pár, který hnízdí na komíně výtopny českobudějovické teplárny ve Vrátě. Jsou to zároveň první okroužkovaná mláďata sokola stěhovavého v ČR ze sledovaných hnízdících budek. V průmyslové lokalitě na předměstí Českých Budějovic zahnízdil sokolí pár poprvé v roce 2019. Od té doby se tam každoročně vrací. Dospělosti se dožije jen zhruba třetina nejsilnějších jedinců a postupně se od svého rodiště posouvají desítky kilometrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

17.6.2023 07:42
Sokol už dávno nesplňuje kritéria pro zařazení mezi kritickž ohrožené druhy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.6.2023 15:41
Ale blbost, kolik jich je proti 10 milionům homoušů?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.6.2023 20:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
To má být kritérium pojednávající o ohrožení. Pořád stejné nesmysly.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist