https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-tendrech-lesu-cr-za-ctvrt-mld.kc-vyhraly-ldf-roznov-a-jacer-cz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR vybraly dodavatele prací za čtvrt miliardy Kč

3.6.2020 00:15 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Těžba dřeva. Ilustrační snímek.
Těžba dřeva. Ilustrační snímek.
Ve dvou náhradních lesnických tendrech státního podniku Lesy České republiky (LČR) v hodnotě 241 milionů korun zvítězily a smlouvy podepsaly společnosti LDF Rožnov a JACER-CZ. Tendry se týkaly dvou územních jednotek, na nichž podnik v minulém tendru 2020+ nikoho kvůli finančně nevýhodným nabídkám nevybral a soutěže zrušil. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a jejich nynějším hlavním úkolem je zvládnutí kůrovcové kalamity.
 

Zakázky firmy začaly plnit v dubnu. Na obou jednotkách budou hospodařit do konce roku 2024.

První opakovaný tendr se týkal jednotky Blatná hráz na Třebíčsku s hodnotou prací 191 milionů korun. Šlo o takzvanou kalamitní jednotku, kde LDF Rožnov bude pouze těžit a provádět pěstební práce. Vytěžené dřevo si zobchodují Lesy ČR. O Blatnou hráz soutěžilo osm firem. Cenově nejvýhodnější nabídku ve výši 175 milionů korun dala firma LDF Rožnov.

Druhá soutěž byla na jednotce Buková na Rakovnicku s hodnotou prací 50 milionů korun. Šlo o takzvanou komplexní zakázku, kde vítězná firma těží, provádí pěstební práce i se dřevem obchoduje. Na Bukovou přišly Lesům ČR nabídky od čtyř firem. Firma JACER-CZ nabídla cenu 33,5 milionu korun.

V tendru 2020+ v celkové hodnotě sedm miliard korun podnik v závěru loňského roku rozděloval lesnické práce na následujících pět let zhruba na pětině svého území. Z 54 soutěžených jednotek uzavřel s lesnickými firmami smlouvy na 50 jednotkách a u dvou jednotek tendr zopakoval. U zbylých dvou jednotek podpis smluv zdržely námitky účastníka k antimonopolnímu úřadu. "Správní řízení ÚOHS je pravomocně skončeno se závěrem, že postup LČR byl v pořádku. Na obou jednotkách jsou smlouvy před podpisem," řekla mluvčí.

Nejvíce smluv z 52 uzavřených kontraktů získala skupina PETRA, a to osm. Za skupinou PETRA se s pěti kontrakty umístily společnost Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert. Po čtyřech jednotkách podepsaly RM FOREST lesní společnost, Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

3.6.2020 08:51
Žeprej zvládnutí kůrovcové kalamity..... všichni odborníci se shodují, že není co zvládat.... prostě se bude těžit až tu žádný smrk kromě hor nezbude a tak jsou těžaři nadšeni.... všichni ostatní můžou jen brečet jak nám tu drancují ŽP a jak nám všem kradou vodu a tak dál.....

V ČR je možné páchat jakoukoliv prasárnu a nic zásadního se neděje... nikdo neklade až tak odpor a největší zločinec v zemi je pořád na koni.... smutné......
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.6.2020 08:52 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jinými slovy v ČR se nic nemění.... ŽP se bude poškozovat dál a takový jako Babiš na tom pohádkově zbohatnou.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist