https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-trutnove-vysadili-pet-sakur-na-pamatku-olgy-havlove-letos-by-se-dozila-90-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Trutnově vysadili pět sakur na památku Olgy Havlové, letos by se dožila 90 let

7.4.2023 00:33 | TRUTNOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Památku Olgy Havlové v Trutnově připomíná pět nově vysazených sakur a pamětní deska. Stromy k letošních 90 letům od narození Olgy Havlové vysadili zástupci města a Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové v rámci kampaně Olga je tu s námi. Olga Havlová byla první manželka československého a později českého prezidenta Václava Havla a zakladatelka Výboru dobré vůle. Zemřela v roce 1996.
 

Sakury stojí na konci pěší zóny v Horské ulici poblíž dětského hřiště a společenského centra Uffo. Nahradily přestárlé sakury, které radnice nechala začátkem letošního roku odstranit.

Výsadbou stromů nadace navázala na výročí Olgy Havlové před pěti lety, kdy bylo napříč Českem vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové. Letos bude vysazeno dalších pět stromů. První letošní strom se jménem Olgy Havlové je od března v Praze na Senovážném náměstí. Další stromy mají podle nadace letos přibýt v Ostravě, Teplicích a nakonec ještě jeden v Praze.

Každý z letošních pěti nových Stromů Olgy Havlové symbolicky ponese jedno z témat, kterým se Výbor dobré vůle věnuje a které podporovala Olga Havlová při zakládání nadace. V Trutnově to je téma hospiců a hospicové péče. "Hospicové téma bylo jedním z prvních, kterým se nadace začala soustředěně věnovat. Na podporu neziskových organizací působících v oblasti paliativní a hospicové péče máme samostatný program. Letos podpoříme 64 projektů celkovou částkou 2,6 milionu korun," uvedla ředitelka nadace Monika Granja.

Součástí celostátní kampaně Olga je tu s námi je sbírka Dárek pro Olgu. Cílem sbírky je vybrat v roce nedožitých 90 let Olgy Havlové symbolických 900 000 korun na pomoc znevýhodněným lidem.

Olga a Václav Havlovi měli na Hrádečku nedaleko Trutnova chalupu. Havel v 70. letech pracoval v trutnovském pivovaru, opakovaně také navštěvoval trutnovský hudební festival. V roce 2010 Havel v Trutnově převzal čestné občanství a kulturní cenu. V prosinci 2011 Havel na Hrádečku zemřel. Od roku 2016 je po Havlovi v Trutnově pojmenováno nábřeží Úpy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.4.2023 10:35
čím ta Havlová byla významná ? mimo divoké manželství s presidentem ?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.4.2023 10:35
čím ta Havlová byla významná ? mimo divoké manželství s presidentem ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist