https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-uhelne-komisi-bude-poslanec-zahradnik-ekologove-to-kritizuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V uhelné komisi bude poslanec Zahradník, ekologové to kritizují

5.9.2019 00:11 | PRAHA (ČTK)
Uhelná komise, která je novým poradním orgánem vlády, má 19 členů. Poprvé se sešli na konci srpna. / Ilustrační foto
Uhelná komise, která je novým poradním orgánem vlády, má 19 členů. Poprvé se sešli na konci srpna. / Ilustrační foto
Foto | Pom2 / Flickr
Novým členem uhelné komise, která je poradním orgánem vlády k útlumu těžby uhlí a budoucnosti energetiky ČR, bude poslanec Jan Zahradník (ODS). Včera se na tom usnesl sněmovní výbor pro životní prostředí, který přehlasoval nominaci předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti). Zástupci ekologických organizací upozornili, že Zahradník může svými kontroverzními názory na klima a popíráním vědeckých faktů kredit uhelné komise poškodit. Zahradník to odmítá.
 

Uhelná komise, která je novým poradním orgánem vlády, má 19 členů. Poprvé se sešli na konci srpna. Má řešit mimo jiné energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Předsedají jí ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Balcarová včera poslancům ve výboru řekla, že se sama nominovala do uhelné komise, postupovala podle svých slov v souladu se sněmovním jednacím řádem. Navrhla, aby její nominaci vzal výbor na vědomí. Proti tomu se ohradil například poslanec Jan Schiller (ANO), který poukázal na to, že Balcarová tak učinila bez souhlasu výboru. Po zhruba hodinové diskusi se poslanci rozhodli pro hlasování mezi Balcarovou a Zahradníkem. Z 13 přítomných dalo osm hlas Zahradníkovi, z toho pět pocházelo z hnutí ANO.

"Pokud výbor nominuje zástupce do poradního orgánu, tak je to někdo, kdo reprezentuje většinový názor výboru. V tomto případě byl nominován člověk, který nejenže to nereprezentuje, ale reprezentuje velmi extrémní názor z pohledu veřejného," řekl předseda asociace ekologických organizací Zelený kruh Daniel Vondrouš. Připomněl Zahradníkova vyjádření o aktivitách v boji proti změnám klimatu jako o "klimatickém džihádu".

Hlasování ale podle Zahradníka ukázalo, že podporu výboru má. "Za zrodem myšlenky (uhelné komise) stál ministr Brabec, pod vlivem ekologů, kteří by rádi následovali příklad Německa, kde už komise realizuje politické zadání oprostit se od uhlí. Že bude komise jakýmsi sdružením aktivistů, kteří velmi rychle odstup od uhlí schválí, tak to prostě asi tak není," reagoval poslanec. Klimatické změny prý nepopírá. "Mám pouze pochybnosti, zda zavinění lidí je tak stoprocentní, jak zastánci klimatické ideologie tvrdí," dodal.

Německá uhelná komise, kterou se Česko inspirovalo, v lednu letošního roku mimo jiné doporučila, aby Německo ukončilo spalování uhlí v roce 2038 nebo ještě dřív. Podle Zahradníka ale není možné si dávat tak striktní omezení a nemít za odepsané zdroje náhradu.

Jiří Koželouh z Hnutí Duha, člen Uhelné komise za ekologické organizace Zeleného kruhu, se obává, že Zahradník bude v komisi hájit zájmy těžařů a spalování uhlí. "Debatu nebude vést konstruktivně. Vidíme to denně, kdy ji staví na tom, že popírá vědecké důkazy o změně klimatu. Na to v komisi není čas," dodal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

5.9.2019 01:14
V okamžiku, kdy jsou v uhelné komisi extrémisti z ekologických hnutí, tak má druhá strana snad právo tam nominovat extrémistu dle vlastního uvážení :-) (Čímž nechci říct, že by pan Zahradník byl extrémista, ale spíš, že by se k tomu pan Koželouh neměl vůbec vyjadřovat.)
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.9.2019 08:47
Názorná ukázka toho, jak ekofašistům vadí duševně normální lidé, kteří se nenechávají zblbnout jejich lživou propagandou.

Je snad jasné, že v této komisi by především měli sedět normálně myslící lidé, a ne političtí extrémisté z řad ekologů.
Odpovědět
VK

Václav Kain

5.9.2019 13:02
Uhelnou komisi bych zrušil.19 členů kteří se sejdou párkrát za rok za několikadesetitisícový plat.Pokud jde o el.energii,tak bych ponechal to, co je pro naší zem nejlacinější a nejefektivnější.v Žádném případě to není OZE.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

5.9.2019 14:52
Jen tak dál pane Vondrouši a Koželuhu, sami se diskvalifikujte. Mnoho lidí si myslí a předpokládám, že i pan Zahradník se obává, že Koželuh bude v komisi hájit zájmy producentů OZE. "Debatu nebude vést konstruktivně. Vidíme to denně, kdy ji staví na tom, že popírá vědecké důkazy o změně klimatu. Na to v komisi není čas".
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

5.9.2019 15:46
Bohužel i toto vyhlášení ukazuje, že členové zelených aktivistických organizací, kteří jsou v komisi, příliš nestojí o efektivní pracovní atmosféru. Toto kádrování, kterého se dopouští pánové Vondrouš a Koželuh, tomu nasvědčuje. Řada lidí, kteří sledují ekologii a energetiku by si totiž naopak mohla docela oprávněně myslet, že právě oni jsou těmi, kdo nebudou vést debatu konstruktivně a nebudou se opírat o vědecké poznání a znalosti techniky i přírodních zákonů. A budou hájit omezené zájmy loby OZE.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.9.2019 08:08 Reaguje na Vladimír Wagner
Jenže ono tomu tak opravdu je. Ten hoax s antropogenním GW slouží jen jako penězovod z kapes občanů do kapes "těch správných", které reprezentují ekologové.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.9.2019 16:38
Nekoukej na něho, je to Zahradník!
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist