https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-upravne-vody-zelivka-spustili-zkusebni-provoz-cisteni-uhlim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V úpravně vody Želivka spustili zkušební provoz čištění uhlím

31.5.2021 01:16 | PRAHA (ČTK)
Čištění uhlím umožňuje z vody dostat látky, u kterých to dosud nešlo, například zbytky léčiv, hormony nebo pesticidy.
Čištění uhlím umožňuje z vody dostat látky, u kterých to dosud nešlo, například zbytky léčiv, hormony nebo pesticidy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V úpravně vody Želivka, která dodává Praze většinu pitné vody, spustili na začátku května testovací provoz nové technologie čištění vody s pomocí aktivního uhlí. ČTK a Deníku to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Nová technologie podle něj stála asi 1,2 miliardy korun. Stejný způsob čištění bude využívat i vodárna v Podolí, která by se podle mluvčího Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáše Mrázka měla brzy znovu zapojit do distribuce vody v metropoli. Nyní funguje jen jako záložní zdroj.
 

Modernizaci úpravny, kterou z 90 procent vlastní hlavní město, provedlo sdružení vedení firmou Metrostav, jež postavilo novou halu o rozloze 5000 metrů čtverečních vybavenou filtry s granulovaným aktivním uhlím. Dosud úpravna využívala pískové filtry, dezinfekci ozonem a úpravu vápenným hydrátem a plynným chlorem. Stavba začala v říjnu 2018.

Podle Hlubučka čištění uhlím umožňuje z vody dostat látky, u kterých to dosud nešlo, například zbytky léčiv, hormony nebo pesticidy. Náměstek dodal, že město původně plánovalo využívat k filtraci uhlí z Polska, ale nakonec nakoupilo dražší a kvalitnější ze Spojených států.

Rekonstrukce se dokončuje také ve vodárně v Podolí, která by měla po letech znovu začít dodávat Pražanům pitnou vodu rovněž s využitím čištění přes aktivní uhlí. Podolskou vodárnu provozuje PVK, podle jejího mluvčího Mrázka by měla do ostrého provozu vstoupit na přelomu května a června. Město také plánuje propojit podolskou vodu s Florou novým přivaděčem. Vodárna v Podolí ukončila pravidelný provoz v roce 2002.

Úpravna vody Želivka je největší úpravnou vody pro Prahu, podle jejích webových stránek se podíl na zásobování metropole pohybuje kolem 74 procent. Zařízení vstoupilo do provozu v roce 1972. Voda je do úpravny dodávána z vodárenské nádrže Švihov a z ní pokračuje do vodojemu v Jesenici. Vodu z Želivky kromě Prahy odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. Praha pak získává část vody také z vodního zdroje Káraný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

6.6.2021 20:24
Pesticidy jsou ten důvod, ne léčiva a hormony, ty zrovna v nádrži Švihov nejsou. Takže sypeme dotace jak zemědělcům, co pesticidy vesele aplikují, tak do úpravy vody... Tak to má být :(!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist