https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zajezdskem-zooparku-se-narodila-lemuri-trojcata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zájezdském zooparku se narodila lemuří trojčata

23.5.2021 00:07 | ZÁJEZD (ČTK)
Lemur vari patří mezi větší druhy lemurů a živí se především listy a květy stromů a jejich plody.
Lemur vari patří mezi větší druhy lemurů a živí se především listy a květy stromů a jejich plody.
Foto | Josh More / Flickr
V zájezdském zooparku na Kladensku se narodila lemuří trojčata. Samička lemura vari svá mláďata brzy představí ve venkovní expozici, nyní jsou v zázemí. Zoo se odchovy těchto primátů daří pravidelně. Loni to bylo u čtyř druhů z celkem pěti chovaných. Letos se už kromě trojčat podařilo odchovat i mládě lemura hnědého, uvedl v tiskové zprávě mluvčí zoo Daniel Koleška.
 

Mláďata se narodila v dubnu a matka si je první dny pečlivě střežila ve svém hustém kožichu. "Nechtěli jsme samici příliš rušit a čekali jsme na moment, kdy své hnízdo na chvíli opustí při krmení. Pak teprve jsme zjistili, že mláďata nejsou dvě, ale rovnou tři," popsala hlavní chovatelka Jitka Jonáková. Dodala, že lemuři vari, na rozdíl od jiných druhů lemurů, které v zoo chovají, svá mláďata nenosí na těle, ale odkládají je do hnízd.

Lemur vari patří mezi větší druhy lemurů a živí se především listy a květy stromů a jejich plody. Své teritorium si hájí výrazným hlasovým projevem, který je slyšet kilometry daleko. Stejně jako všichni ostatní lemuři obývá Madagaskar, kde je pod velkým tlakem ze strany člověka a přichází o své přirozené prostředí.

Zoopark Zájezd chová přes 100 druhů zvířat. Kvůli současným vládním protipandemickým opatřením musí návštěvníci využít rezervační on-line systém.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

23.5.2021 08:22
To je velmi smutné, další celoživotní zajatci v kleci, co nikdy nepoznají les. Pohled na nebohá mláďata vykukující z dřevotřískové boudy je zoufalý.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist