https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zimbabwe-uhynulo-55-slonu-zizni-nekteri-meli-vodu-nadosah
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Zimbabwe uhynulo 55 slonů žízní, někteří měli vodu nadosah

22.10.2019 00:18 (ČTK)
Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů. / Ilustrační foto
Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů. / Ilustrační foto
Foto | tpsdave / Pixabay
Kvůli nedostatku potravy a vody uhynulo za poslední dva měsíce v zimbabwském největším národním parku Hwange 55 slonů. S odvoláním na místní média o tom včera informoval zpravodajský server BBC. Většinu ze sloních těl našli zaměstnanci parku jen pět desítek metrů od napajedel, což podle odborníků naznačuje, že mohutní savci ušli při hledání vody dlouhou cestu a uhynuli vodě nadosah.
 

Za neštěstí podle mediálního zástupce parku může dlouhotrvající sucho způsobené klimatickou změnou. "Největší hrozbou pro naše zvířata je ztráta přirozeného prostředí. Podařilo se nám výrazně snížit pytláctví... v minulosti jsme přicházeli o stovky slonů ročně, minulý rok jich pytláci zabili jen 20," připomněl zástupce.

Hlavním zdrojem životodárné tekutiny je v tomto národním parku na severu Zimbabwe podzemní voda. Podle správy parku tam však nyní už není dostatek vrtů, které ji přivádějí napovrch. "Některá z napajedel vysychají," uvádí správa, podle které je potřeba více prostředků na instalaci nových čerpadel.

Zimbabwe má jednu z největších sloních populací na světě, jenom v parku Hwange jich žije okolo 45.000. Podle americké televize ABC News země požaduje povolení lovů těchto tlustokožců, aby nemuseli s lidmi i mezi sebou bojovat o přírodní zdroje. Prodej slonoviny by pak chudé zemi pomohl naplnit státní pokladnu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist