https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-kralove-se-narodilo-mlade-vyhynutim-ohrozeneho-osla-somalskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr Králové se narodilo mládě vyhynutím ohroženého osla somálského

13.7.2023 20:39 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
V zoologických zahradách na celém světě žije nyní 208 oslů somálských, což je více než ve volné přírodě.
V zoologických zahradách na celém světě žije nyní 208 oslů somálských, což je více než ve volné přírodě.
Foto | Helena Hubáčková / Safari park Dvůr Králové
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se ve středu narodilo mládě osla somálského, který je ve volné přírodě na pokraji vyhubení. V zoologických zahradách na celém světě žije nyní 208 oslů somálských, což je více než ve volné přírodě. Dvorské stádo čítá šest kusů, řekl ČTK mluvčí zoo Michal Šťastný. Safari Park Dvůr Králové se specializuje na Afriku. Osly somálské zoo chová od roku 2000, první mládě odchovala v roce 2004.
 

Pohlaví nového mláděte chovatelé zatím neznají. Jeho matkou je ve Dvoře Králové narozená samice Tifany, pro které je hříbě čtvrtým potomkem. Otcem je samec Norbert, pro kterého jde o druhé mládě. "Celé stádo krátce po porodu spustilo nesmírný povyk a dlouze a hlasitě hýkalo. Mládě už bylo na nohou, jak je pro osly somálské typické, a následovalo matku i zbytek stádečka," uvedla chovatelka Dominika Stempa.

Oslů somálských, kteří jsou poddruhem osla afrického, podle odhadů vědců žije v regionu politicky nestabilního Afrického rohu od 23 do 200 jedinců v několika izolovaných populacích. Největší skupina je v Eritreji a Etiopii a má 17 kusů. "Stavy prakticky všude dál klesají.Ochrana v divočině není navzdory snahám mezinárodních organizací věnujícím se záchraně druhů efektivní," uvedl Šťastný.

Osly somálské zoo chová od roku 2000, první mládě odchovala v roce 2004.
Osly somálské zoo chová od roku 2000, první mládě odchovala v roce 2004.
Foto | Helena Hubáčková / Safari park Dvůr Králové

Chov v zoologických zahradách je proto pro přežití oslů somálských podle dvorských chovatelů klíčový. Pro náročnost na prostor a výbušný temperament zvířat ale není mezi zoologickými zahradami jejich chov příliš populární. "Za posledních 12 měsíců se v zoo narodilo 17 hříbat, osm z toho v evropských zahradách. Umisťování odchovaných mláďat do nových domovů je složité, reprodukce je však pro udržitelnost celé populace v lidské péči naprosto nezbytná," uvedl mluvčí.

Stavy oslů v přírodě snižuje i jejich lov na maso nebo pro léčebné účely. Vývary z kostí jsou v místní medicíně tradičně užívány k léčbě tuberkulózy, revmatu, zácpy nebo bolestí kostí a zad. Na populaci má negativní vliv i nedostatek vody.

Osli somálští žijí ve Dvoře Králové v expozici zvané Sahel, kterou s nimi obývají i přímorožci šavlorozí. Přímorožce šavlorohé člověk v divočině zcela vyhubil. Zachránit se je podařilo díky chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních, z nichž se zvířata postupně daří vracet do severní Afriky. Letos dvorská zoo po několikaleté přestávce odchovala dvě mláďata přímorožců šavlorohých.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.7.2023 20:55
Somárů je na světě spousta, díky zooparkům je jistota přežití těch somálských. Zvíře nenáročné na prostor a potravu se stěží ikonou, ale jeho práci využívaly generace pra/předků. Co je zvláštní, že na nohou mají origo proužky, podle kterých lze jedince rozeznat. Mládě na fotu je pravděpodobně F.
Odpovědět
Sl

Slovan

14.7.2023 09:29
U nás je chovají ještě minimálně v Liberci.

Dobrá práce pánové a dámy ze Dvora! :)
Odpovědět
Sl

Slovan

14.7.2023 09:32 Reaguje na Slovan
“Osli somálští žijí ve Dvoře Králové v expozici zvané Sahel, kterou s nimi obývají i přímorožci šavlorozí. Přímorožce šavlorohé člověk v divočině zcela vyhubil. Zachránit se je podařilo díky chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních, z nichž se zvířata postupně daří vracet do severní Afriky. Letos dvorská zoo po několikaleté přestávce odchovala dvě mláďata přímorožců šavlorohých.”

- Mimochodem, krásná ukázka, proč jsou ZOO tak důležité!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist