https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-hluboka-znicil-snih-voliery-ptakum-se-nic-nestalo-zoo-na-par-dni-zavre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Hluboká zničil sníh voliéry. Ptákům se nic nestalo, ale zoo na pár dní zavře

2.12.2023 22:26 | HLUBOKÁ NAD VLTAVOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Většinu voliér pro vodní ptáky v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou zničil těžký sníh, který padá od pátku v kraji. Zvířatům se nic nestalo. Škody budou v jednotkách milionů korun. V zoologické zahradě nejde elektřina, několik dní bude mít zavřeno, řekl ředitel zahrady Vladimír Pokorný. Zavřít muselo také infocentrum jaderné elektrárny Temelín, střecha byla limitně přetížená sněhem, sdělil ČTK vedoucí útvaru jaderné komunikace ČEZ Petr Šuleř. Elektrárna podle něj jinak funguje bez omezení na maximální výkon.
 

Voliéry v hlubocké zoo jsou buď úplně zničené, nebo se protrhly sítě. "Jedna je velká průchozí voliéra, která má kolem 3000 metrů čtverečních, pak druhá voliéra střední velikosti a částečná destrukce sítí je na dalších voliérách. Dá se říct, že většina sítí, které tady byly, nevydržela nápor sněhu. Zvířatům se nic nestalo, většinu z nich jsme odchytali. Možná v jednotkách unikla, ale jsou to zvířata, která žijí na území naší republiky normálně, a předpokládáme, že stejně přiletí tam, kde jsou krmená. Jsou to třeba kvakoši nebo volavky bílé," řekl Pokorný.

Budovy v zoo poškozené nejsou. Problém je, že v zoo nejde elektřina. "S tím se ale musíme popasovat, rozvážíme (elektro) centrály, kde to jde. Jen jsme zavřeli zahradu: zaprvé je to (voliéry) v návštěvnické trase a zadruhé toho sněhu je opravdu moc. Bude chvilku trvat, než vyčistíme areál. Teď budeme mít pár dní zavřeno," řekl ředitel.

V jižních Čechách napadlo v noci místy až tři čtvrtě metru sněhu. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, řekl ČTK. Některé silnice dnes nebudou sjízdné. Na Vysočině byla od rána několik hodin neprůjezdná D1 u Humpolce. Firmě EG.D stoupl od rána počet poruch kvůli sněhu z 29 na 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10.500 odběratelů, nejvíc v jižních Čechách, sdělil mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

Hlubockou zoo založil 1. května 1939 majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg. Dnes zoo, kterou provozuje Jihočeský kraj, chová na ploše víc než šesti hektarů 300 druhů živočichů a lidé tam mohou vidět na 2500 zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.12.2023 23:04
Sníh ?
Lemplovství lidí, kteří to nechali dojít tak daleko !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist