https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vaclav-vasku-cernobyl-ma-laska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Vašků: Černobyl, má láska

3.3.2010 17:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
V noci z pátku na sobotu 26. dubna 1986 vybuchla černobylská jaderná elektrárna. O řadu let později se tato událost stala jedním z hlavních témat významného českého fotografa Václava Vašků. Nebezpečnou oblast navštívil již devětkrát a v dubnu se chystá vyrazit znovu. V pondělí 1. března o tom vyprávěl v Leica Gallery Praha.
 

Divocí koně před sarkofágem v Černobylu
Divocí koně Převalského byli do uzavřené zóny kolem Černobylu vysazeni před několika lety z Ukrajinského národního parku Askania Nova. Přestože spásají radioaktivní trávu, daří se jim tu dobře. Stádo se volně pohybuje na ploše více než 3000 km čtverečních, proto je těžké je v zóně vůbec spatřit. Na snímku v magickém okamžiku, kdy "pózovali" před havarovaným reaktorem.
Licence: Všechna práva vyhrazena, svolení k použití na serveru Ekolist.cz u článku o besedě Václava Vašků.
Foto: Václav Vašků/Fotomat

Dostat se do Černobylu je prý drahá záležitost. Letos v lednu Vašků za dva dny zaplatil 1 tisíc euro státní agentuře, která vystavuje povolení na všechna místa, která chcete navštívit. Celá oblast je střežena armádou a tak mají zájemci dvě možnosti. „Buď děláte jaderný výzkum nebo jste student jaderné fakulty a vyřídíte si to s ukrajinským ministerstvem energetiky. To vám zprostředkuje návštěvu elektrárny, ale nic jiného už neuvidíte. Nebo jedete jako novinář nebo turista a pohybovat se můžete jen s průvodcem. Turisté absolvují oficiální prohlídku, aby byli radioaktivitě vystaveni co nejméně,“ vysvětlil Vašků.

Mám černobylskou nemoc

O Černobylu psal Václav Vašků poprvé jako novinář v roce 1994. Pamatuje si, že prý především zahraniční média hodně přeháněla, kupříkladu německé noviny Der Spiegel. Když se v roce 2005 podíval do Černobylu poprvé, dostal tzv. černobylskou nemoc, jak ji nazval jeho přítel a fotograf Antonín Kratochvíl. Jde prý o nutkavou potřebu vracet se na to místo stále znovu, aniž by člověk vlastně věděl proč.

„Ohledně této události jsou notoricky známé fotografie zobrazující například panenku s plynovou maskou nebo dětská hřiště z města Pripjať, které bylo evakuováno asi 36 hodin po havárii. Dnes zůstává jako neoficiální skanzen komunismu, což láká turisty ze Západu. Protože ale značně chátrá je možné, že jej za několik let pro veřejnost uzavřou,“ uvedl Vašků.

Dodnes tam prý člověk může shlédnout scény, které vypadají přesně tak, jako před těmi 25 lety. Ty stovky fotografů, kteří se tu v průběhu let vystřídali, si ale také často smutná zátiší vytvářeli sami. „Když jsem se v Černobylu poprvé ocitl já, taky jsem na to skočil a fotil panenky a plynové masky. Až později jsem se dozvěděl, že ty masky v ony dny nebyly vůbec použity,“ doplnil fotograf.

Koně Převalského na radioaktivní trávě

Jen v roce 2005 navštívil Václav Vašků Černobyl třikrát. Naposledy letos v lednu a další návštěvy jsou naplánované. „To téma přede mnou znovu ožívá, neboť se dozvídám stále nové věci. Poznal jsem se se Sergejem Košelevem, který je i s ženou zaměstnán přímo v černobylské elektrárně jako fotograf a především kameraman. Pracuje tu už 18 let, leze do sarkofágu a riskuje svoje zdraví, je na něm patrné poškození nervového systému a já nechápu dost dobře, proč to dělá,“ líčí své dojmy Vašků. V sarkofágu jsou místa, kde je radioaktivita 1 tisíc rentgenů za hodinu. Smrtelná dávka je 500 rentgenů. Postojíte-li tedy na takovém místě půl hodiny, nepřežijete. Košelev zatím nejdéle strávil v sarkofágu dvě minuty.

V poněkud méně nebezpečných místech, přece však poznamenaných radioaktivitou, žijí na Ukrajině koně Převalského. Jde o ohrožených živočišný druh, který původně přežíval v počtu několika kusů v rezervaci Askania Nova u Krymského poloostrova. Později byli převezeni do uzavřené zóny kolem elektrárny, kde mají mít dost volného prostoru a klid. Údajně by teď mělo v zóně žít stádo 90 koní, nikdo ale skutečný počet nezná. Prý je sem jezdí tu a tam tajně střílet zdejší boháči .

Fotografie Václava Vašků z Černobylu, které představil v Leica Gallery Praha, najdete na jeho stránkách zde.

Fotografovu reportáž z cesty do Černobylu jsme publikovali na Ekolistu.cz již v dubnu 2006 zde


reklama

 
Dominika Patrovská
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist