https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valasske-klobouky-chystaji-vysadbu-ovocnych-sadu-a-stromoradi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Valašské Klobouky chystají výsadbu ovocných sadů a stromořadí

10.7.2020 00:27 | VAL. KLOBOUKY (ČTK)
Druhová skladba zahrne například slivoně, jabloně, třešně, hrušně, mišpule, duby, jeřáby, lísky, hlohy, javory, ořešáky nebo trnky.
Druhová skladba zahrne například slivoně, jabloně, třešně, hrušně, mišpule, duby, jeřáby, lísky, hlohy, javory, ořešáky nebo trnky.
Licence | Volné dílo (public domain)
Radnice ve Valašských Kloboukách na Zlínsku připravuje výsadbu ovocných sadů a stromořadí. Lípy, třešně, slivoně, hrušně, ořešáky, jabloně a další odrůdy mají přispět k zadržení vody v krajině, poskytnou útočiště živočichům a budou mít rekreační funkci. ČTK to sdělila mluvčí radnice Lenka Zvonková.
 

Mladé stromořadí olemuje pěšinu do místní části Lipina i spojnici ze sídliště na Luční k takzvané lačnovské cestě. "Náklady výsadby a tříleté péče o stromy dosáhnou částky 1,6 milionu korun, z níž převážnou část pokryje dotace. Sázet se začne na podzim," uvedla mluvčí.

Dotaci 1,2 milionu korun získalo pětitisícové město podle starostky Elišky Olšákové (nez.) z Operačního programu Životní prostředí. "Tím, že výsadba olemuje dnešní téměř zapomenutou pěšinu do Lipiny, vznikne nové spojení pro pěší, běžce a cyklisty. Podobná vycházková trasa se vyrýsuje i výsadbou ze sídliště na Luční směrem na lačnovskou cestu," dodala.

Pastvinu mezi Valašskými Klobouky a Lipinou rozdělí liniové stromořadí v délce přes 740 metrů. Vysázeno tam bude 52 lip a 49 třešní. Nad Luční budou ve dvou řadách ovocné stromy a jednořadé stromořadí, které zčásti olemuje dnešní zpevněnou komunikaci. "V délce téměř 720 metrů se počítá s devíti desítkami kusů dřevin. Níže ve svahu pak povede další řada se dvěma stovkami dřevin, převážně ovocných stromů a keřů s jedlými plody. Druhová skladba zahrne například slivoně, jabloně, třešně, hrušně, mišpule, duby, jeřáby, lísky, hlohy, javory, ořešáky nebo trnky," uvedla Zvonková.

Jednotlivé stromy by měly být zabezpečené proti okusu, sad na Luční bude oplocený. Následná péče o nově založenou výsadbu bude spočívat v pravidelné zálivce, výchovných řezech nebo nátěru proti okusu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 12:50
Dobrý nápad. Palec nahoru.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist