https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/valka-v-pasmu-gazy-podle-osn-zpusobila-rozsahle-ekologicke-skody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Válka v Pásmu Gazy podle OSN způsobila rozsáhlé ekologické škody

19.6.2024 00:30 | GAZA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Válka v Pásmu Gazy způsobila bezprecedentní znečištění půdy, vody a ovzduší, zničila kanalizace a zaplnila toto území obrovským množstvím sutin. S odvoláním na novou zprávu OSN o ekologických dopadech konfliktu, jenž propukl loni v říjnu, o tom informuje agentura Reuters.
 
Válka mezi Izraelem a palestinským islamistickým hnutím Hamás podle analýzy Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) v Pásmu Gazy zastavila mírné pokroky ve zlepšování odpadních systémů, odsolování vody či v solární energetice.

Výbušniny odpálené v Pásmu Gazy podle zprávy UNEP po sobě zanechaly zhruba 39 milionů tun sutin, tedy asi 107 kilogramů na každém metru čtverečním tohoto území. Ve srovnání s následky bitvy o irácký Mosul v roce 2017 jde o zhruba pětinásobek.

"To vše hluboce poškozuje zdraví lidí, potravinovou bezpečnost a odolnost Pásma Gazy," uvedla šéfka UNEP Inger Andersenová.

Na poškození životního prostředí v Pásmu Gazy se již před začátkem nynější ofenzivy, kterou Izrael zahájil po přeshraničním teroristickém útoku Hamásu 7. října, podepsaly minulé konflikty, rychlý růst měst i vysoká hustota obyvatelstva.

"Pochopení dopadů války na životní prostředí je velkou výzvou naší doby," řekl Eoghan Darbyshire, vedoucí výzkumný pracovník britské neziskové organizace Conflict and Environment Observatory. "Dopady se neprojeví pouze v místě, kde se bojuje, ale mohou být pociťovány v globálním měřítku prostřednictvím emisí skleníkových plynů," dodal.

Analýza OSN vychází z žádosti palestinského úřadu pro kvalitu životního prostředí z prosince 2023, aby UNEP provedl inventuru škod na životním prostředí. UNEP má mandát pomáhat zemím se zmírňováním a kontrolou znečištění v oblastech postižených ozbrojeným konfliktem nebo terorismem.

Vzhledem k bezpečnostním obavám a omezením přístupu se UNEP při zpracování analýzy spoléhal na dálkové průzkumy a údaje od palestinských technických subjektů, jakož i hodnocení škod ze strany Světové banky. Pro pochopení rozsahu znečištění půdy a vody by však bylo podle Darbyshirea rozhodující měření na místě.

UNEP zjistil, že v Pásmu Gazy byla téměř úplně zničena kanalizační a vodovodní síť, přičemž všech pět čističek vody na tomto území bylo uzavřeno. Podle zprávy Rozvojového programu OSN z roku 2020 představuje dlouhodobá izraelská okupace palestinských území velké ekologické výzvy, které se týkají mimo jiné kvality a dostupnosti vody. Více než 92 procent vody v Pásmu Gazy bylo tehdy označeno za nevhodné k lidské spotřebě.

Pásmo Gazy mělo před válkou jednu z nejvyšších hustot střešních solárních panelů na světě, podle odhadu amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia jich loni bylo zhruba 12 400. Značnou část ale zničilo izraelské bombardování a z trosek panelů mohou do půdy unikat těžké kovy.

Od týdenního příměří v listopadu se klid zbraní vyjednat podruhé nepodařilo. Hamás příměří, během něhož by propustil zbývající rukojmí, podmiňuje trvalým zastavením války a úplným stažením izraelských sil z Pásma Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ofenzivu odmítá zastavit, dokud nedojde k propuštění rukojmích a zničení Hamásu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

19.6.2024 19:01
Kdyby jen ekologické škody. Ono i civilních obětí je více, než za hrozné války na Ukrajině. Zatímco tam je mrtvý cca 1 Ukrajinec z 3000 obyvatel, u Palestinců to je 1:250.
Odpovědět
sv

sv

27.6.2024 18:52 Reaguje na Richard Vacek
Soudruh vacek je evientně fanda hamásníků, takže žere jejich hausnumera.
Odpovědět
PB

Petr Brok

20.6.2024 09:46
Každá válka způsobuje škody. I ekologické.
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.6.2024 14:38
je to možná tvrdé a necitelné, ale řešení obou blízkých válečných konfliktů (ukrajina a gaza) je mnohem důležitější než cokoli z enviro oblasti. rozumný výsledek obou konfliktů je nutnou podmínkou, aby vůbec bylo co v enviro oblasti řešit.
Odpovědět

Radek Čuda

20.6.2024 15:30
Cywe ... no to je překvápko, kdo by to byl řekl.
Škoda že ti chytráci u kompů nemají nějaký návod jak vést eko válku a jak dostat domů ty chudáky, které ten lidský odpad unesl.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.6.2024 19:27
Stačí, aby Hamas vydal vrahy, propustil rukojmí, složil zbraně.

Ne?

No tak to budou mít ještě trochu rozbitější ....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist