https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vanocni-ostrov-se-chysta-na-migraci-desitek-milionu-krabu-k-pobrezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční ostrov se chystá na migraci desítek milionů krabů k pobřeží

26.12.2023 01:17 (ČTK)
Krab červený na Vánočním ostrově.
Krab červený na Vánočním ostrově.
Vánoční ostrov, který je odlehlým zámořským územím Austrálie, se chystá na pravidelnou migraci desítek milionů krabů. Ti se se začátkem období dešťů přemisťují z vnitrozemského pralesa k pobřeží. Pracovníci tamního národního parku měsíce připravovali zátarasy, kterými se snaží proud korýšů k moři usměrnit. Řdiče kvůli tomu čekají uzavírky, napsal server listu The Guardian.
 

"Je úžasné tento pozoruhodný přírodní jev sledovat, zároveň jde o úspěšný příklad toho, jak dokáže spolupráce pomoci ochránit vzácné druhy," uvedla australská ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková.

Krab červený (Gecarcoidea natalis) je druhem, který se vyskytuje pouze na Vánočním ostrově a na blízkých Kokosových ostrovech. V poslední době ale hrozilo, že se krabům stane osudným přemnožení invazivního druhu žlutých mravenců (Anoplolepis gracilipes), kteří kraby zabíjeli velmi silnou kyselinou mravenčí. Ochranářům se ale podařilo populaci mravenců snížit díky nasazení specifického druhu vosiček, které ničí jejich zdroje potravy.

"Tím, že jsme stavy (mravenců) snížili, roste krabí populace a počty jsou nejvyšší za poslední desítky let, což je skvělý výsledek nejen pro kraby červené, ale i pro celý ekosystém ostrova," uvedl šéf národního parku Derek Ball.

Krabů na Vánočním ostrově žije odhadem 100 milionů, nyní nastává období, kdy musejí kvůli páření a nakladení vajíček migrovat k pobřeží Indického oceánu. Ekologové pro ně vytvořili bezpečné trasy včetně podchodů pod silnicemi a snaží se proud korýšů usměrňovat tak, aby se jim cestou k plážím nic nestalo.

Vánoční ostrov leží asi 1500 kilometrů od pobřeží západní Austrálie a 350 kilometrů od indonéského ostrova Jáva. Název získal díky mořeplavci Williamu Mynorseovi, který kolem něj proplul 25. prosince 1643.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist