https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vanocnim-stromem-pro-brno-bude-letos-smrk-kvuli-velikosti-jej-nepovezou-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánočním stromem pro Brno bude letos smrk, kvůli velikosti jej nepovezou koně

5.11.2022 00:25 | BRNO (ČTK)
Brněnské náměstí Svobody o letošním adventu ozdobí po třech letech znovu smrk, tři roky za sebou to byla jedle. Strom je vysoký 20 metrů, jeho koruna má v nejširším místě 15 metrů. Kvůli velikosti ho nepoveze povoz tažený koňmi, ale auto Školního lesního podniku (ŠLP) Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Bude to 33. strom, který Brnu daruje.
 

"Strom se nachází na paloučku u Olomučan, je co do výšky i šířky mohutnější než ty před ním, proto bude muset být z technických důvodů o něco zkrácen. Technicky jsme limitování velikostí odvozní soupravy a také výškou trolejí v Brně," uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Masarykův les Křtiny.

Letošní strom je podle lesníků starý asi 50 let a byl vybrán pro souměrnou kuželovitou korunu s hustým olistěním. Na cestu do Brna se z bílovického polesí vydá v sobotu 19. listopadu, tradiční předání stromu se uskuteční jako každoročně u Myslivny lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou.

Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek. V prosinci 1919 spolu s přáteli našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Později přemýšlel, jak pomoci i dalším opuštěným dětem. Kasička pod stromem na náměstí Svobody posléze pomáhala financovat dětský domov Dagmar.

Univerzitní lesníci nabízejí vánoční stromky i lidem do jejich domovů. Každoročně se koná několik prodejních víkendů u hájenek, kde si zájemci mohou stromky vybrat a zakoupit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.11.2022 10:19
jestli by tomu smrku souměrného habitusu nebylo lépe na tom paloučku kde vyrostl...a proč by ho koně neměly utáhnout ? knyž ne 2jspřeží tak třeba 4řspřeží...to se nenašel nikdo co jezdí ty vozatejské závody ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist