https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vapenny-podol-trapi-nedostatek-vody-nemuze-stavet-dalsi-parcely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vápenný Podol trápí nedostatek vody, nemůže stavět další parcely

3.8.2023 23:18 | VÁPENNÝ PODOL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nedostatek vody ve Vápenném Podolu na Chrudimsku brání obci ve výstavbě dvacítky nových parcel pro výstavbu rodinných domů. Nynější zásoby vody pokryjí pouze spotřebu současných obyvatel. Obec hledá pomoc u cementárny Cemex, která v regionu podniká, uvedl kraj.
 

"V tuto chvíli víme, že denní spotřeba vody v naší obci je v týdnu přibližně 30 kubíků a pro další rozvojové plány a stavební parcely bychom potřebovali až 50 kubíků na den. To se stávajícími zdroji není možné, a proto hledáme cestu, jak tyto zdroje vytvořit," uvedl starosta Čeněk Kalina. Obec leží na úpatí Železných hor a má kolem 330 obyvatel.

Možností vytvořit další vodní zdroje se nachazejí v odstaveném vrtu u kostela a dalších lokalitách, které monitoruje cementárna. "Jsem rád, že vedení společnosti vnímá potřeby naší obce a je připravené s námi komunikovat a hledat řešení," řekl starosta.

Cementárna má bohaté zdroje vody v okolí lomu. Ty však nejsou jako zdroj pitné vody vhodné a od obce jsou poměrně daleko. Vedení cementárny Cemex v Prachovicích tak nabídlo obci spolupráci s odborníky na hydrogeologii, kteří posoudí možná řešení.

"Cementárna má dlouhodobě velmi kvalitní studie a analýzy okolí, a proto je relativně rychle zjistitelné, jaká oblast je či není vhodná jako případný zdroj pitné vody. Z hlediska krajské samosprávy jsme připraveni Vápennému Podolu i finančně pomoci, protože chceme, aby se obec rozvíjela a její obyvatelé měli zajištěné dostatečné zdroje kvalitní pitné vody," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

5.8.2023 09:43
co jim vadí víc nedostatek vody nebo ,že nemohou mít další stavební parcely,
tomu se říká nemožnost rozvíjení se ,kam až se chtějí všichni rozvíjet ,kdy bude zastavěných ploch moc ,
asi až budou lidi lézt jeden přes druhého, jak přemnožené myši
Odpovědět
Pe

Petr

5.8.2023 10:07 Reaguje na vaber
Nedostatek vody nikdo nevnímá jako lidskou chybu, nadměrné spotřebovávání přírodních zdrojů a špatný přístup ke krajině, ale jen jako momentální technickou překážku, která se dá snadno vyřešit hlubšími vrty a "novými zdroji" vody. Stačí jen sehnat peníze a problém je vyřešen.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist