https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-dvorskem-safari-se-narodili-tri-lvi-berbersti.ve-volne-prirode-uz-neziji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve dvorském safari se narodili tři lvi berberští. Ve volné přírodě už nežijí Video

13.7.2020 11:05 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Lev berberský je velká, v přírodě již vyhynulá kočkovitá šelma, poddruh lva. V zajetí přežívá několik posledních desítek kusů.
Lev berberský je velká, v přírodě již vyhynulá kočkovitá šelma, poddruh lva. V zajetí přežívá několik posledních desítek kusů.
V ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se v neděli 5. července narodila tři mláďata lvů berberských. Celkem dvorský safari park i s novými přírůstky chová devět lvů berberských. Ve volné přírodě tento druh lva již nežije. ČTK to řekla mluvčí safari parku Markéta Grúňová. Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu nosorožců či žiraf.
 

Matkou mláďat je tříletá samice Khalila, která tři mláďata přivedla na svět již loni v květnu. Tehdy to byl po 30 letech první odchov lvů berberských ve Dvoře Králové nad Labem. Chovatelé později jednoho ze dvou samců utratili, zbylá dvě mláďata z loňského vrhu zoo nadále chová. V budoucnu obě mláďata skupinu opustí.

O nové potomky se Khalila stará v zázemí chovného zařízení v pavilonu lvího safari. "Na určení pohlaví zoologové zatím čekají do první preventivní prohlídky, která bude v nejbližší době. Ošetřovatelé zatím vše pozorují pouze přes kameru," řekla mluvčí. Zbytek lví skupiny mohou návštěvníci zoo vidět ve lvím safari jako obvykle.

"Odchov v tuto chvíli probíhá dobře. Od samotného porodu probíhá zcela přirozeně a my do něj vůbec nezasahujeme. Situaci můžeme hodnotit pouze z pohledu na kamery v porodním boxu," uvedl zoologický ředitel safari parku Jaroslav Hyjánek. Z kamerových záběrů je podle chovatelů zřejmé, že všechna mláďata pijí a samice Khalila se o ně pečlivě stará. Jedno ze lvíčat je zřetelně menší než ostatní.

Zatím se podle chovatelů nedá odhadnout, kdy samice a mláďata začnou opouštět porodní box. Bude záležet pouze na jejich kondici a rozhodnutí. V první fázi budou vycházet na dvorky u pavilonu, kde se přes mříže budou seznamovat se zbytkem skupiny. "Až v situaci, že lvíčata budou schopná odolat případnému neomalenému chování sourozenců, spojíme je dohromady," uvedl Hyjánek.

Lev berberský už z volné přírody zcela vymizel. V minulosti obýval tento velký poddruh lva pustinného severní Afriku. Právě tam, ve zvěřinci marockého krále, přežily desítky lvů, jejichž mláďata se postupně rozšířila do zoologických zahrad.

Chov lva berberského v licencovaných zoologických zahradách se řídí doporučeními koordinátora Evropského záchovného programu. Ten doporučuje spojování vhodných jedinců a přesuny nebo umisťování mláďat s cílem dosažení co nejvyšší genetické pestrosti populace, která je zásadní pro přežití druhu.

Zdeněk Rychtera


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

13.7.2020 13:42
Blahopřeji. Tohle je opravdu vynikající práce.
Odpovědět
Anyr

Anyr

13.7.2020 17:43
Jelikož o tomto zvířeti nic moc nevím, tak jsem se - jak je dnes zvykem - obrátil na Google. A tam jsem se dočetl, že skutečný lev berberský dnes již neexistuje nikde na světě, a že v zajetí jde vždy pouze o křížence s jinými poddruhy, byť část genetické výbavy lva berberského ta zvířata mají.
Odpovědět
MG

Milan G

13.7.2020 20:38 Reaguje na Anyr
Wiki říká, že se jedná o názory, že se už nejedná o čistokrevné jedince, ale o křížence s jinými poddruhy. Těžko říct, tak jako tak práce safari si zaslouží dík.
Odpovědět
KK

Karolina K

15.7.2020 09:17
Pokud se jedná o ta vzácný druh, proč jedno z mláďat utratili? Mohli ho věnovat třeba jiné zoo?
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

15.7.2020 16:51
Krásná práce. Snad se nám podaří ty lvy zachránit. Moc by si to zasloužili.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist