https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francii-zacal-soud-s-gangem-obchodniku-s-rohy-nosorozcu-a-slonimi-kly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Francii začal soud s gangem obchodníků s rohy nosorožců a sloními kly

6.9.2021 17:20 | RENNES (ČTK)
Ve francouzském městě Rennes začal soud se členy mezinárodní sítě obchodníků se slonovinou a rohy nosorožců. Devět obviněných pochází z Vietnamu, Británie a Číny. Před soud se dostavili jen tři z nich, dva jsou na útěku a ostatní zastupují jejich advokáti. Soud by měl skončit ve středu, informovala AFP.
 

Na činnost gangu přišla policie při náhodné celní kontrole v září 2015. V kontrolovaném voze našli celníci čtyři sloní kly o váze 42,6 kilogramu a 32 800 eur (833 000 korun) v hotovosti. Cestující o sobě tvrdili, že jsou obchodníci se starožitnostmi. Ukázalo se však, že posádka patří ke gangu nazývanému Rathkeale Rovers, jehož členové cestují po světě za nelegálním obchodem.

Během vyšetřování policisté odhalili několik dílen na zpracování sloních klů. Gang zpracovával i rohy nosorožců, drtil je na prach, šupinky nebo kuličky a ty pak prodával do Číny, kde se používají v tradiční medicíně. Policie zabavila jeden roh nosorožce vážící 15 kilogramů a také několik sloních klů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

6.9.2021 19:48
Přeci nemůže být těžké z kravského rohu vysoustružit pěkný nosorožčí roh, placebo efekt to má tak jako tak.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.9.2021 20:26 Reaguje na Jarka O.
Na soustruhu se vyrábějí předměty, které jsou souměrné podle jediné osy, což nosorožčí roh stoprocentně není.
A pak - už jste někdy viděla poměr velikosti: nosorožčí roh/kravský roh?
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.9.2021 21:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ne, vlastně neviděla, škoda. Chtěla jsem jen přispět ekologickým návrhem k záchraně nosorožců. :-×
Odpovědět
ig

6.9.2021 22:12 Reaguje na Jarka O.
Přímo soustružení asi nepůjde, ale
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2020/cislo-4/umime-vytvorit-umely-nosorozci-roh.html
Odpovědět

Jirka Černý

7.9.2021 09:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No super, takže roh z bájného jednorožce nebude problém, tedy z fakt malého jednorožce.
Odpovědět
ig

6.9.2021 22:11
Je to marný, je to marný, je to marný. Jediné řešení tohoto problému (a homeomorfní s řešením problému drog) je obchod legalizovat a vypořádat se s jeho důsledky (jinými slovy podporovat sloní a rosonžčí farmy).
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.9.2021 23:30 Reaguje na
Pokud tady budete šířit takové kacířské myšlenky, budete dehonestován stejně jako já. Dovolil jsem si totiž poukázat na jeden dokument, kde pálili kly z deseti tisíc upytlačených slonů a když jsem se odhadem dopracoval k výsledku, že tam vyfičelo do vzduchu slonoviny asi za půl miliardy, byl jsem osočen, že vše přepočítávám na peníze. Přitom je zajímavé, že tomuto ekoteroritickému džihádu tleskají i takové kapacity jako ředitelé zoo a podobně. Přitom boj s pytláky naráží v prvé řadě na nedostatek peněz.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.9.2021 07:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kdo si dovolil Vás dehonestovat? Já ne, mám podobný názor. když se ví, že číňani rohovinu chtějí za každou cenu, tak prodej legalizovat, zestátnit, kontrolovat, ať peníze (aspoň část) jde na daně. Musí na to být lidi. Problém je, jestli se da pokrýt poptávka, nemám představu. Jinak asi ani legalizace nepomůže. Keratin jako keratin, nebo nějaké prášky by stačily, ale tohle se zrovna nosorožčími kly je asi napůl náboženství
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.9.2021 11:37 Reaguje na Jarka O.
Bylo mi řečeno, že všechno přepočítávám na peníze. Jinak to s těmi nosorožčími rohy je fakt pověra. Ty rohy prý slouží k léčení impotence, protože nosorožčí roh připomíná falus, ale po chemické stránce jsou shodné třeba s ostříhanými nehty.
Odpovědět

Jirka Černý

7.9.2021 09:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tím spálením vznikla jen větší díra na trhu.
Odpovědět
Hu

Hunter

7.9.2021 11:18
Celý zákaz obchodu se slonovinou a rohy (legálně získanými při zachování pravidel ochrany) je stejný nesmysl jako CITES. V konečném důsledku akorát poškozuje ochranu přírody a druhů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist