https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-rwande-se-narodilo-mlade-nosorozce-cerneho-matkou-je-samice-ze-dvora-kralove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Rwandě se narodilo mládě nosorožce černého, matkou je samice ze Dvora Králové

5.7.2023 01:26 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Ve Rwandě se narodilo mládě nosorožce černého, matkou je samice ze Dvora Králové.
Ve Rwandě se narodilo mládě nosorožce černého, matkou je samice ze Dvora Králové.
Foto | Drew Bantlin / Safari park Dvůr Králové
V národním parku Akagera ve středoafrické Rwandě se narodilo první mládě vzácného nosorožce dvourohého východního neboli černého. Matkou se stala samice Jasiri, která na svět přišla v říjnu 2016 ve Dvoře Králové nad Labem. Jde o součást projektu Safari Parku Dvůr Králové nad Labem a dalších evropských zahrad s označením Nosorožci do Rwandy, informovali zástupci dvorské zoo. Samice Jasiri byla v roce 2019 převezena do Rwandy spolu s dalšími čtyřmi nosorožci černými. Ve Rwandě mají zvířata podpořit populaci nosorožců vyhubenou v minulosti a přinést do ní genetickou pestrost.
 

"Když se Jasiri narodila, vážila pouhých 17 kg namísto obvyklých zhruba 35 kg. Byla tak maličká, že nedosáhla mámě na struky, a mléko pro ni tak museli dvorští ošetřovatelé víc než týden od matky odebírat a Jasiri krmit," uvedl vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové Jan Stejskal.

Jasiri s mládětem.
Jasiri s mládětem.
Foto | Drew Bantlin / Safari park Dvůr Králové

Přesto postupně vyrostla ve zdravého a statného nosorožce, který mohl být vybrán pro transport do Afriky. "Teď, přesně čtyři roky od příjezdu do národního parku Akagera, má vlastní mládě, které v novém prostředí prospívá a vše nasvědčuje tomu, že se mu dobře daří," dodal Stejskal.

Díky spolupráci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), rwandské vlády a organizce African Parks absolvovalo v roce 2019 pět kriticky ohrožených nosorožců dvourohých východních, kteří se narodili a byli odchováni v Evropě, 6000 kilometrů dlouhou cestu do národního parku Akagera. Přesun začal v Safari Parku Dvůr Králové, kde se všech pět zvířat sešlo v listopadu 2018. Pětice nosorožců zahrnovala tři samice a dva samce ve věku od dvou do devíti let.

"Tři nosorožci ze Dvora, jeden z Flamingo Landu ve Velké Británii a jeden z Ree Park Safari v Dánsku byli po příjezdu do Akagery nejprve umístěni do ohrady s výběhem, kde se aklimatizovali na nové prostředí. Jasiri, Mandela a Olmoti úspěšně dokončili adaptační proces a po šesti měsících aklimatizace byli vypuštěni do parku," uvedl Michal Šťastný z dvorské zoo.

Vypouštění se uskutečňovalo postupně a přechod do volné přírody sledovali odborníci. "Postupem času se tito tři nosorožci plně přizpůsobili svému okolí a dnes už se chovají jako zcela divoká zvířata. Narození mláděte samice Jasiri a samce Mandely je skutečným potvrzením toho, že transport nosorožců do Rwandy byl úspěšný," uvedl Šťastný.

Dva z pěti vzácných nosorožců černých, kteří tam byli v červnu 2019 převezeni, uhynuli. Samice Jasmína koncem roku 2020 podlehla zraněním, která zřejmě utržila v potyčce se slonem. První uhynulým nosorožcem ve Rwandě byl v únoru 2020 samec Manny. Důvodem jeho úhynu mohla být porucha trávicího ústrojí.

V záchraně kriticky ohrožených nosorožců černých i dalších druhů safari park pokračuje. Pomáhají mu návštěvníci, kteří zakoupením každé vstupenky podporují záchranné projekty v Africe pěti korunami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

5.7.2023 09:14
Celý ten projekt záchrany Akagery je krásným inspirativním příběhem.
Na začátku zničený park. Dnes jedna z předních safari míst celé Afriky, kde lze vidět celou velkou pětku (včetně černého i bílého nosorožce!) a kde se životu opět opravdu daří. Že v tom má stopu i česká ZOO je tou pomyslnou třešničkou na dortu.

African Parks prostě umí a čím víc oblastí budou spravovat, tím líp!
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

5.7.2023 15:35 Reaguje na Slovan
ano souhlasím, v NP Akagera jsem i byl osobně a ta činnost AP je prostě znát. Příkladná práce s místními lidmi a že populace ve Rwandě je velmi hustá, jemně řečeno. NP Nyungwe je to samé, dokonce se tam spekuluje o relokaci goril a slonů
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist