https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-steti-na-litomericku-uhynuly-podle-rybaru-tisice-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Štětí na Litoměřicku uhynuly podle rybářů tisíce ryb

17.1.2022 16:49 | ŠTĚTÍ (ČTK)
Na případném zarybnění se chtějí rybáři domluvit se znečišťovatelem, firmou Mondi Štětí, která se k ekologické havárii už přihlásila.
Na případném zarybnění se chtějí rybáři domluvit se znečišťovatelem, firmou Mondi Štětí, která se k ekologické havárii už přihlásila.
Foto | Aztec / Wikimedia Commons
Ve Štětí na Litoměřicku uhynuly v sobotu podle rybářského svazu tisíce ryb. Přesnější škody budou znát rybáři kvůli nízkým teplotám až později, některé uhynulé ryby totiž klesly na dno. Na případném zarybnění se chtějí rybáři domluvit se znečišťovatelem, firmou Mondi Štětí, která se k ekologické havárii už přihlásila. ČTK to řekl mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský. Policie případ vyšetřuje pro poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Výsledky ze šetření vzorků ryb i vody by měla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) oznámit dnes. Vyjádření ČIŽP i Mondi Štětí ČTK shání.
 

"Úhyn byl nárazový a byl masový. Podle svědků došlo během krátké chvíle k tomu, že tisíce ryb vyplavaly břichem nahoru a po několika metrech měly zase klesnout mrtvé ke dnu," uvedl Skalský. Škody budou znát rybáři poté, co uhynulé ryby vyplavou na hladinu. "S ohledem na nízké teploty bude trvat, než začnou působit rozkladné procesy," dodal Skalský.

Policie čeká na výsledky odborných expertiz. "Případem úhynu ryb v řece Labi u obce Štětí ze dne 15. ledna 2022 (sobota) se intenzivně zabývá služba kriminální policie a vyšetřování, při prověřování úzce spolupracujeme se všemi zainteresovanými orgány," řekla dnes ČTK policejní mluvčí Pavla Kofrová s tím, že ke zveřejnění policie zatím nemá další informace.

Oznámení o úhynu ryb na řece dostalo operační středisko policie v sobotu ve 12:20, podle serveru iROZHLAS.cz tam rybáři vylovili stovky kilogramů uhynulých ryb. Na místě zasahovali také hasiči. K ekologické havárii se podle Radiožurnálu přihlásila papírna Mondi. Ta tvrdí, že za úhyn ryb může voda z dešťové kanalizace, která se dostala do závodní výpusti do řeky. Manažerka komunikace firmy Milena Hucanová Radiožurnálu řekla, že rozhodně nešlo o únik chemikálií z výrobní technologie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist