https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-strmych-svazich-v-decine-pomahaji-lesnikum-se-drevem-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve strmých svazích v Děčíně pomáhají lesníkům se dřevem koně

18.12.2022 00:55 | DĚČÍN (ČTK)
"Je to vzácné, hlavně už není tolik lidí, kteří by tohle povolání dělali, protože je to dost nedoceněná práce," uvedl Lauko. Ilustrační foto
"Je to vzácné, hlavně už není tolik lidí, kteří by tohle povolání dělali, protože je to dost nedoceněná práce," uvedl Lauko. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Stromy napadené kůrovcem v děčínských lesích je potřeba pokácet. Na některá místa se však lesníci s technikou nedostanou, proto do strmých svahů město vyslalo koně. Pod kopcem, kde tento týden pracovali, vede silnice. Dopravu na ní během prací řídí policie, aby pokácené stromy nesjely z kopce na některé z projíždějících aut. Na práci s koňmi je podle lesníka a majitele jedenáctiletého hřebce Branislava Lauka těžké všechno. Těžké klády po svahu ujíždějí a mohou sjet i se zvířetem, zranit se mohou i samotní lesníci. "Je to dost nebezpečné," uvedl.
 

"Je to vzácné, hlavně už není tolik lidí, kteří by tohle povolání dělali, protože je to dost nedoceněná práce," uvedl Lauko. Jemu se však splnil sen, pracovat s koňmi v lese chtěl už v dětství. "Mám na tom rád ten klid," doplnil.

V Děčíně pracují dva koně od půlky listopadu. S jejich výpomocí se počítá do té doby, než budou zajištěny všechny svahy. Sehnat takovou práci bylo podle lesníka mnohem těžší před nástupem kůrovcové kalamity, teď má zakázek dostatek.

Kůň musí k práci znát různé povely, kterými ho lesník nasměruje, zastaví nebo popožene. "Musí být klidný, stát, dokud neuvážu dřevo. Nemůže utíkat pryč, protože někdy musím odložit i otěže," řekl Lauko s tím, že po uvázání dřeva ho zvíře stahuje dolů ze svahu. To je nebezpečné jak pro zvíře, tak pro lesníky. Navzájem se tak všichni sledují, aby nikdo nepřišel k úrazu. "Já jsem koupil koně, který už byl naučený, takže pro něj to bylo lehčí a já se učil podle něho," uzavřel lesník.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.12.2022 11:22
Jj, koník Toník jako učitel:-) Za co všechno vděčíme těm němým tvářím...
Odpovědět
MS

Martin Samec

18.12.2022 16:54
Jo toje dobrý kšeft naší vlády prodat lesy
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.12.2022 13:06 Reaguje na Martin Samec
Odkud jste prosím vyčetl takovou blbost, že by vláda nyní prodávala lesy?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist