https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-veku-77-let-zemrel-paleontolog-a-ochrance-prirody-richard-leakey
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve věku 77 let zemřel paleontolog a ochránce přírody Richard Leakey

3.1.2022 11:42 | NAIROBI (ČTK)
Leakey v 70. letech minulého století vedl několik expedic, při nichž učinil průlomové objevy včetně nálezů lebek člověka zručného a člověka vzpřímeného.
Leakey v 70. letech minulého století vedl několik expedic, při nichž učinil průlomové objevy včetně nálezů lebek člověka zručného a člověka vzpřímeného.
Foto | Ed Schipul / Wikimedia Commons
Ve věku 77 let zemřel světoznámý keňský paleontolog a ochránce přírody Richard Leakey, který významně přispěl k porozumění původu lidstva a bojoval proti pytláctví. Podle agentury AFP o jeho úmrtí v neděli informoval keňský prezident Uhuru Kenyatta.
 

Leakey v 70. letech minulého století vedl několik expedic, při nichž učinil průlomové objevy včetně nálezů lebek člověka zručného a člověka vzpřímeného, předchůdců dnešního člověka, starých zhruba 1,9 a 1,4 milionu let. Nejvíce se proslavil díky objevu z roku 1984, kdy jeho tým vykopal na břehu jezera Turkana téměř kompletní, asi 1,5 až 1,6 milionu let starou kostru prehistorického člověka, přezdívanou turkanský chlapec.

Přestože Leakey neměl formální vzdělání ve svém oboru, obdržel několik čestných doktorátů. Jeho rodiče byli známí paleontologové Louis a Mary Leakeyovi.

Od konce 80. let vedl Keňský úřad ochrany přírody (KWS), v němž se zaměřoval na vymýcení rozšířeného pytláctví slonů. V roce 2015 se do čela této instituce vrátil na tři roky navzdory zhoršujícímu se zdraví na žádost prezidenta Kenyatty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist