Ve vodách Hlučínského jezera se po 15 letech opět objevily sladkovodní medúzky
"V přírodním koupališti v areálu Hlučínského jezera byla koupajícími zaznamenána přítomnost sladkovodní medúzky Craspedacusta sowerbii. Jedná se o sladkovodního žahavce dorůstajícího do velikosti až tři centimetry. Tento druh žahavce je na rozdíl od svých mořských příbuzných menší a nepředstavuje pro koupající zdravotní riziko, jelikož jeho žahavé buňky neproniknou lidskou kůží," uvedl Kotrla.
Medúzka sladkovodní pochází z Číny, v současné době je považována za kosmopolitní druh, který se rozšířil pravděpodobně za pomoci vodních ptáků nebo lidí. Vyskytuje se zejména v izolovaných vodních plochách se stojatou nebo mírně tekoucí vodou, například ve vodních nádržích, větších řekách, jezerech nebo zatopených lomech či pískovnách. Medúzka sladkovodní byla v Hlučínském jezeře už v roce 2008.
Sladkovodní medúzky jsou příbuznější nezmarům než mořským medúzám. V Česku se vyskytly už v roce 1930 pod Karlovým mostem ve Vltavě, v letech 2008 a 2009 i na dalších místech v Čechách i na Moravě. Většinou žijí pouze ve stadiu mikroskopických polypů. Teprve když se teplota vody dlouhodobě pohybuje nad 20 stupni Celsia, tvoří se z nich až třícentimetrové medúzky.
Jedinci, podle kterých byl druh popsán, se našli mezi exotickými lekníny v rybníčku v londýnském Regent's Parku. Až později se zjistilo, že druh pochází z jihovýchodní Asie. Nyní je lze najít i v Americe a Africe, kam je zavlekl člověk. K jejich dalšímu úspěšnému šíření napomáhají také ptáci.
reklama