https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdarskych-vrsich-bojuji-ochranci-proti-nelegalnimu-zalesnovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Žďárských vrších bojují ochránci proti nelegálnímu zalesňování

29.3.2016 10:05 | JIHLAVA (ČTK)
Majitelé zalesňují těžko přístupné nebo neúrodné pozemky, které se dají obtížně hospodářsky využít jinak. Jsou to třeba i strmé stráně, nivy potoků a lesní loučky. Podle Hlaváče však tato místa často představují poslední zbytky přírody v CHKO. Ilustrační obrázek
Majitelé zalesňují těžko přístupné nebo neúrodné pozemky, které se dají obtížně hospodářsky využít jinak. Jsou to třeba i strmé stráně, nivy potoků a lesní loučky. Podle Hlaváče však tato místa často představují poslední zbytky přírody v CHKO. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy přibývají případy nelegálního zalesňování. Majitelé bez potřebných povolení osazují smrky kupříkladu meze a podmáčené louky, aby zvýšili svůj výnos z těchto pozemků. Tím z nich ale vytlačují cenné druhy rostlin a živočichů. Jen za poslední rok objevili ochránci desítky takových míst. S vlastníky jednají o odstranění sazenic. Hrozí jim i pokuty, řekl ředitel správy CHKO Václav Hlaváč.
 

"Nám nejde primárně o to řešit to pokutami, ale napravit ten stav," řekl Hlaváč. Správa se také snaží problémům předcházet a upozorňovat na to, že k zalesnění půdy v chráněné krajinné oblasti je potřeba její souhlas. Vyjadřují se k tomu také úřady obcí s rozšířenou působností, které se starají o ochranu zemědělského půdního fondu. Jejich pracovníci, a také zástupci krajů, se už letos v únoru sešli na Správě CHKO, aby se s ochránci dohodli na společném postupu v této záležitosti.

Majitelé zalesňují těžko přístupné nebo neúrodné pozemky, které se dají obtížně hospodářsky využít jinak. Jsou to třeba i strmé stráně, nivy potoků a lesní loučky. Podle Hlaváče však tato místa často představují poslední zbytky přírody v CHKO. "Protože v podstatě v té krajině jsou intenzivně využívané zemědělské pozemky, a pak hospodářské lesy," uvedl.

Když je ekologicky cenný pozemek s četnými druhy rostlin a živočichů osázen smrky, během několika let z něj kvůli zastínění vymizí vegetace, a tím zmizí i prostředí pro hmyz, plazy a podobně. "Stane se z toho zastíněný les bez vyšší ekologické hodnoty," řekl Hlaváč.

CHKO Žďárské vrchy má rozlohu 70 940 hektarů. Rozkládá se území okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist